.LGS Tercihlerinde Bu Hataları Yapmayın! « Burdurweb, Burdur HaberLGS Tercihlerinde Bu Hataları Yapmayın! « Burdurweb, Burdur Haber
hava

LGS Tercihlerinde Bu Hataları Yapmayın!

Son Güncelleme :

08 Temmuz 2024 - 15:05

LGS Tercihlerinde Bu Hataları Yapmayın!

LGS Tercih Döneminde En Sık Yapılan 10 Hata

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) maratonunda sınav kadar önemli bir diğer etap da tercih dönemidir. Doğru tercih yapmak, adayların hayal ettikleri liseye gitmelerinin anahtarıdır. Ancak bu süreç, ilk kez bu dönemi yaşayan adaylar için karmaşık olabilir. Eğitim Uzmanı Onur Soğuk, LGS tercihlerinde en sık yapılan 10 hatayı şöyle sıraladı:

1. Sadece Puanlara Bakmak

Puanlar her yıl değişiklik gösterdiği için sadece yüzdelik dilimlerinizi dikkate alarak liste oluşturun.

2. Ziyaret Etmeden Okul Yazmak

Tercih listenize ekleyeceğiniz okulları mutlaka önceden ziyaret edin. Okulun fiziki ve eğitim koşullarını araştırmadan listeye eklemeyin.

3. Sadece Kendi Yüzdelik Diliminde Tercih Yapmak

Tercih listenize doğrudan kendi yüzdelik diliminizden başlamayın. İlk birkaç tercihi kendi diliminizin önünde olan okullardan seçerek şansınızı deneyin.

4. Yüzdelik Dilimin Altında Okul Yazmamak

Listenizde sadece kendi yüzdelik diliminiz civarındaki okulları değil, alt tercihlerde daha düşük yüzdelik dilimleri de bulundurun. Bu, açıkta kalma riskinizi azaltır.

5. Bölüme Karar Vermemek

Meslek lisesi tercihi yapacaksanız, öğrenciye uygun olabilecek bölümleri belirleyip ona göre tercih yapın.

6. Okulun Değerini Yüzdelik Dilimle Bütünleştirmek

Bir okulun yüzdelik diliminin diğerlerinden daha önde olması, mutlaka daha iyi olduğu anlamına gelmez. Birbirine yakın yüzdelik dilimli okulları iyi araştırın. Gerekirse, yüzde 3’lük bir okulu yüzde 2’lik bir okulun önüne yazmaktan çekinmeyin.

7. Uzak Okul Seçmek

Büyükşehirlerde yaşıyorsanız önemli kriterlerden biri de okulun eve yakınlığıdır. Çocuğunuzun vaktinin çoğunu yolda geçirmemesi için okulun eve yakın olmasına dikkat edin.

8. Aile Bütçesi Yapmamak

Devlet okulu mu yoksa özel okul mu kararını verirken okulların olanaklarını iyi araştırın. Özel okul noktasında, ailenin bütçe planlamasını yaptıktan sonra karar vermesi daha doğru olacaktır.

9. İnternette Okulu Araştırmamak

Okullarla ilgili araştırma yaparken bire bir okullara gitmenin yanı sıra internetten okulların sosyal etkinlikleri ve akademik başarıları hakkında bilgi edinin. Gerekirse konunun uzmanlarından destek alın.

10. Barınma Alternatiflerini Düşünmemek

İl dışı tercih düşünülüyorsa, yazılacak okulun pansiyon durumu veya çocuğun diğer barınma alternatifleri mutlaka araştırılmalı. Ayrıca, öğrencinin psikolojik olarak evden ayrılma konusunda sorun yaşayıp yaşamayacağı üzerine düşünülmeli ve bu noktada doğru karar verilmelidir.

----- REKLAM -----