.Sokak Hayvanlarıyla İlgili Yeni Düzenleme! « Burdurweb, Burdur HaberSokak Hayvanlarıyla İlgili Yeni Düzenleme! « Burdurweb, Burdur Haber
hava

Sokak Hayvanlarıyla İlgili Yeni Düzenleme!

Son Güncelleme :

11 Temmuz 2024 - 11:42

Sokak Hayvanlarıyla İlgili Yeni Düzenleme!

Sokak Hayvanlarıyla İlgili Yeni Düzenleme: Uyutma Kapsamı Daraltıldı, Hapis ve Para Cezaları Geliyor

AK Parti, sokak köpekleriyle ilgili kanun teklifini tamamladı ve meclis grubunda vekiller bilgilendirilerek teklif imzaya açıldı. Yeni düzenlemelerle birlikte sokak köpekleriyle ilgili önemli değişiklikler yapılacak.

Uyutma Maddesinin Kapsamı Daraltıldı

Daha önceki taslakta yer alan uyutma maddesinin kapsamı daraltıldı. Barınaklarda bir ay boyunca sahiplenilmeyen köpeklerin uyutulmasını öngören madde, yerel yönetimlere sorumluluk veriyor. Kuduz tehlikesi olan, hastalıklı, saldırgan ve sokaklarda sürüler halinde dolaşan köpekler barınaklara alınacak. Bu köpeklerin uyutulup uyutulmayacağına belediyeler nezdinde, veteriner hekimlerden oluşacak bir kurul karar verecek.

Yerel Yöneticilere Hapis ve Para Cezası

Uyutulması gerekmeyen köpekler, sokaklardan toplandıktan sonra kısırlaştırılacak ve aşılanacak. Ancak yeniden sokağa salınmayacak, bakımları barınaklarda yapılacak. Yerel yönetimlere bu konuda iki yıllık süre tanınacak. Bu süre içinde barınaklarını yapıp, sorumluluk bölgelerindeki başıboş köpekleri toplamak zorunda olacaklar. Yükümlülüklerini yerine getirmeyen yerel yöneticilere bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası verilecek. Suçun tekrarı durumunda ceza artacak ve belediye başkanları seçilme yeterliliğini kaybetmiş sayılacak.

Evcil Hayvanını Sokağa Atana Para Cezası

Evcil hayvanını sokağa atan veya yasaklı ırkların üretimini yapanlara hayvan başına 60 bin lira ceza verilecek. Ayrıca, bu kişilerin bir daha hayvan sahiplenmesi de mümkün olmayacak.

Belediyelere Bütçe Zorunluluğu

Belediyeler, barınak ve diğer bakım masrafları için bütçelerinden binde 5 oranında pay ayırmak zorunda olacak. Bu pay başka harcamalar için kullanılmayacak ve yapılan denetimlerde sokak köpekleri için ayrılan payı başka amaçlar için kullanan belediye başkanlarına ceza verilecek.

AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler’in Açıklamaları

AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, yeni teklif ile ilgili şunları söyledi:

“Şu anda, sokaktan alınan bir hayvan, kısırlaştırılıp, aşılanıp sokağa bırakılıyordu. Yeni teklifte bu uygulamaya son veriliyor. Barınaklarda bakılacaklar. Rehabilite edilemeyen, saldırgan, hastalıklı, kuduz riski olan, sahiplenme imkânı olmayan hayvanlara uyutma uygulanacak. Belediyeler, barınaklar ve başıboş hayvanların rehabilitasyonu için bütçelerinden pay ayırmak zorunda olacak. Yapmayanlara denetim yapılacak ve ceza verilecek. İhmal edenlere hapis cezası verilecek. Bu konuda kim sorumluysa ceza verilecek.”

Bu düzenlemelerle birlikte sokak hayvanlarının daha iyi koşullarda yaşaması ve kontrolsüz şekilde sokaklara bırakılmasının önüne geçilmesi hedefleniyor.

----- REKLAM -----