burdurwebmedya
burdurwebmedya

Burdurweb, Burdur Haber, Burdur Haberleri, Burdur Son Dakika

Isparta Meddem Hastanesi hizmete başlıyor

Isparta Meddem Hastanesi hizmete başlıyor
8.869 kez okundu
25 Ağustos 2016 - 10:15

Komşu il Isparta’da sağlık alanında uzun yıllardır hizmet veren Şifa Hastanesi, artık yeni ismi ve yeni yatırımıyla hizmet vermeye devam edecek.

İstanbul yolu üzerinde 1 Haziran 2015’te başlayan yeni hastane yatırımı tamamlanmak üzere. Meddem ismiyle faaliyetlerini sürdürecek olan yeni hastanenin son durumu hakkında Şifa Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Kapancı, basın mensuplarına bilgi verdi.

1997 yılında Yedişehitler Mahallesinde poliklinikle başladıkları yolculuğa hastaneyle taçlandırdıklarını belirten Şifa Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Kapancı, bu süreçte kendilerine destek olanlara teşekkür etti.

Ekim ayının ilk haftasından itibaren yeni hastanede hasta kabulüne başlayacaklarını açıklayan Kapancı, hastanenin tam kapasite ile çalıştığında 260 yatakla hizmet vereceğini söyledi.

İNŞAAT TAMAMLANDI

Yeni hastane binasını basın mensuplarına tanıtan Yönetim Kurulu Başkanı Dr. İbrahim Kapancı, 1997 yılında çıktıkları yolculuğun Yedişehitler’de bir poliklinik olarak başladığını belirterek, ” Çok şükür bugüne geldiğimizde de 1 Haziran 2015’te temeline kazmayı vurduğumuz yeni hastanemizin nasip olursa sonuna geldik. Bu aşamaya gelişte Ispartalıların, Sayın Vekilim Süreyya Sadi Bilgiç’in, AK Parti İl Başkanlığının, Sayın Belediye Başkanım Yüksek Mimar Yusuf Ziya Günaydın’ın ciddi anlamda destekleri oldu. Bize desteği olan herkese teşekkür ediyoruz. Biz Isparta’da büyüdük, Isparta’da olgunlaştık, Isparta’ya bu yatırımı kazandırmak için hakikaten uğraşıyoruz” dedi.

EKİMDE HASTA KABULÜNE BAŞLANACAK

En geç 20 Eylül itibariyle Sağlık Bakanlığı ve Sağlık Müdürlüğüne müracaatlarının olacağını kaydeden Kapancı, “Bu arada Sağlık Müdürlüğü’ndeki tüm arkadaşlarımızın, başta müdür bey olmak üzere hepsinin desteğini hissediyoruz. Sağlık Bakanlığı ve Sağlık Müdürlüğündeki işlemlerimiz 2-3 hafta sürecektir. Eylül’ün son haftası ya da Ekim ayının ilk haftası yeni binamızda hasta kabulüne başlayacağız” diye konuştu.

20 bin metrekare kapalı alanda tam kapasiteye geçildiğinde 260 yatağa ulaştıklarını aktaran Kapancı, ” Bu 260 yataktan da 85 tanesi erişkin yoğun bakım, bunun 17 tanesi izole oda, 44 tane yeni doğan yoğun bakım, yaklaşık 85 civarında da tek kişilik özel odalarımızdan oluşuyor. Bir kısmı çift kişiliğe de dönebilir. Bunları topladığımızda 260 yatağa ulaşıyoruz. İlk olarak 147 yatakla açılışımızı yapacağız. Sağlık Bakanlığı’nın koyduğu kurallarla beraber bir buçuk yılı bulmadan 260 yatağa ulaşacağımızı düşünüyoruz. Şu anda mevcut hastanemizde 104 yataklıyız. Daha rahat, daha geniş ve hizmet kalitemizi yükseltmeye yönelik yapıyı buraya getiriyoruz.

KANSER TEDAVİLERİ MEDDEM’DE YAPILACAK

Bu yatırımımızda kalp merkezimizi biraz daha genişleteceğiz. Bir de bu bölgede yok, sadece fakültede olan Onkoloji servisini açıyoruz. Onkoloji ile ilgili izinlerimizi almıştık, bununla ilgili yatırımlarımıza başladık, açılışta o da olacak. Radyasyon onkolojisi, kemoterapi ve ışın tedavisini burada, bünyemizde yapıyor olacağız. Aslında bu bizi heyecanlandırıyor. Isparta’dan çevre illere hasta akışı var idi. Bunu kalpte belli oranda kestik. Onkolojide de tedavileri de zannedersem büyük oranda Isparta’da tutacağız. Artık insanımızın sağa sola eziyet çekerek taşınmasının önüne geçmiş olacağız. Kalp merkezimizde inanılmaz güzel olaylar yaşıyoruz. Kalp merkezinde kurtardığımız arkadaşımız var. Bu ve bu tür olaylar bizi heyecanlandırıyor. Bu hizmeti vermekten gurur ve onur duyuyoruz. Onkoloji yatırımı ayrı bir yatırım. Cihazları bulmak ve kurmak 6 ay alıyor. İşleme başladıktan sonra da 6 ayda ekibin alışma ve organizasyon süreci oluşuyor. Bu bölüm ile alakalı cihazlara ve bu cihazların kullanımda yardımcı olabilecek ekip arkadaşları araştırılıyor. Açılıştan 6 ay sonra işlemlerimizi tamamlamış olacağız. ”

MEDDEM UZUN SOLUK ANLAMINA GELİYOR

Hastanenin isminin neden değiştirildiğine yönelik soruları da yanıtlayan Kapancı, “İsim değişikliği bizim daha önce de düşündüğümüz bir olaydı. Özellikle bir iş yapıyorsanız örneğin kalp cerrahisi yapıyorsanız sizin kimliğinizin altında bunun yapılması gerekiyordu. Zaten bunun sıkıntısını yaşıyorduk. Yaptığınız işlemin Isparta’da yapıldığına dair bir markanız olması gerekiyor. Isparta’dan doğal bir markanın oluşması gerekiyor. Bizim yurtdışı çalışmalarımız var. yaptığımız özellikli il dışından gelen ameliyatlarımız var. Şifa dediğiniz zaman diğer illerdeki Şifa Hastanelerine takviyede bulunuyorduk. Bizim kimliğimizi yansıtmıyordu. Bu bizim için zaten zaruretti ama isim değiştirmek de gerçekten çok zordu. Biz buraya taşınma sürecini Haziran gibi planlamıştık. İsim değişikliğini geçen yıl Ağustos ayında konuşmaya başladık. Ben Şifa Plus, Şifa Artı, Şifa Gül gibi isimler düşünüyordum. Ekim, Kasım gibi önüme Meddem ismi geldi. Arkadaşlar illa olsun dediler ben biraz karşı çıktım. Ekim ayı sonunda Meddem ismine karar verdik ve ismimizi tescilledik. Bununla ilgili arkadaşlar ekimden bu yana çalışıyorlar. 4-5 ay öncesinden hazır oldu. Yeni yerimiz ile beraber değiştirme kararı aldık. Logo, amblem ve isim değişiklikleri bu şekilde gerçekleşti.

HASTA SEVKİ SIKINTISI YAŞANMAYACAK

Özel MEDDEM Hastanesi’nde, 58 adet yoğun bakım ünitesi ile hizmete girileceğini belirten Kapancı, “58 tane erişkin yoğun bakım ve bunların 17’si tek kişilik izole yoğun bakım. Antalya’yı da işin içine soktuğumuz zaman, hiçbir yerde böyle bir hastane yok. Bunlar bizim için ön planla geliyor. Bireysel bazda daha iyi hizmet sağlayabileceğimiz bir hastaneden söz ediyoruz. Sadece bir kalp merkezi ya da onkolojiyi koymakla olmuyor. Hasta sevki ile bir sıkıntımız yaşanmayacak. Sevk edilen hastaların neden sevk edildiğine dair sorunları ortanda kaldırıyoruz. Eskiden göğüs ağrısı şikayeti ile hastanemize gelen hastaları direkt olarak sevk ederken, şu anda 20 dakikada açık kalp ameliyatına alabilecek bir düzeye geldik. Buraya gelen hasta hiçbir şekilde sevk olmayacak. Buraya gelen bir hasta sevk ediliyorsa, doktor arkadaşların bir gerekçe sunması gerekiyor. Bu gerekçeyi ortadan kaldırdık” diye konuştu.

450 PERSONELE ULAŞILACAK

Şu anda 370 personel istihdam ettiklerini açılıştan sonra da bu rakamın 450’ye ulaşacağını ileten Kapancı, “Çocuk Onkolojisi ve Çocuk Hematolojisi gibi bölümler özel bölümler. Sağlık Bakanlığı bu bölümü verirken bazı kurallar çerçevesinde veriyor ve buna göre yatırım yapılıyor. Türkiye dahil çok az bir bölüm olduğundan, Isparta’ya verilmesi mümkün değil gibi görünüyor” açıklamasında bulundu.

burdur ceviz ezmesi
KÖŞE YAZARLARI

Copyright@ Burdurweb.com | 2010 - 2020 | Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları sitemize ve AA haber ajansı kaynaklarına aittir. Haberleri kopyalamayınız.