burdurwebmedya
burdurwebmedya

Burdurweb, Burdur Haber, Burdur Haberleri, Burdur Son Dakika

Isparta Meddem Hastanesi’nde suda doğum gerçekleştirildi

Isparta Meddem Hastanesi’nde suda doğum gerçekleştirildi
2.822 kez okundu
16 Mayıs 2017 - 14:10

Meddem Hastanesi ile  Isparta’da  bir ilke daha imza atıldı. Suda doğum gerçekleştirildi.

Bir süredir İstanbul ve Ankara gibi büyük merkezlerde gerçekleştirilen suda doğum, artık Isparta’da da uygulanmaya başlandı. İlk doğum başarı ile gerçekleştirildi.

Bazı anne adaylarının, “Doğal doğum sürecine daha uygun”, “Daha az ağrı, hareket özgürlüğü ve bebeğin dış ortama yumuşak geçişi” gerekçeleri ile tercih ettiği suda doğum, İstanbul ve Ankara’dan sonra Isparta’da da  uygulandı. İlimizde  ilk suda doğum Meddem Hastanesinde gerçekleştirildi.

Bir süredir Isparta’da yaşayan ve özel bir kurumda İngilizce öğretmenliği yapan Macaristan uyruklu   Damla Princzes, Meddem Hastanesinde suda doğum yaparak, sağlıklı bir erkek  çocuğu dünyaya getirdi. Hastanenin kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Opr. Dr. Güneş Burkaş  ve ekibi tarafından gerçekleştirilen doğumda dünyaya gözlerini açan bebeğe “Atilla” adı verildi.

Dr. Güneş hanım , gazetecilere yaptığı açıklamada, İlimizde  ilk kez suda doğumun gerçekleştirildiğini söyledi. Suda doğum uygulamasının özellikle Avrupa ve Amerika’da çok yaygın olduğunu belirten Dr Güneş hanım, ” Türkiye ‘de çok alışık olduğumuz bir sistem değil. İstanbul ve Ankara’da üç dört merkezde yapılıyordu. Hastamız  benimle bu fikrini paylaştığında bende mutlu oldum ve bunu yapabileceğimizi söyledim. Hastane idaresinin de desteği ve havuz temininden sonra gerekli koşullar sağlanarak  Isparta’da ilk suda doğumu gerçekleştirmiş olduk.  Amacımız doğum ağrılarını daha iyi yönetebilmek ve gevşemeyi sağlamak. Hazırlanan sıcak suyun gevşetici bir özelliği var. Böylece ağrı süreci kısalıyor” dedi.

Anne Damla Princzes  ise doğum yöntemi ile ilgili birçok araştırma yaptığını, internetten çok fazla video seyrederek yorum okuduğunu ve ikna olduğunu söyledi. “Bu fikrimi  bir süre sonra Dr. Güneş  hanım ile paylaştım,  doktor hanımın beni daha da çok cesaretlendirdi, destekledi ve her  koşulda yanımda olacağını  söyledi. Bu benim için çok önemliydi. Doğumum çok kolay oldu. Başta doktor hanım olmak üzere Nimet Ebe Hanım ve tüm ekibe teşekkür ediyorum. Eşsiz bir deneyim bu , umarım sonraki bebeğimi de  bu hastanede doktorum ve ekibi ile yaparım. Herkese tavsiye ediyorum” dedi.

burdur ceviz ezmesi
KÖŞE YAZARLARI

Copyright@ Burdurweb.com | 2010 - 2020 | Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları sitemize ve AA haber ajansı kaynaklarına aittir. Haberleri kopyalamayınız.