burdurwebmedya
burdurwebmedya

Burdur Haber, Burdur Haberleri

Kaza kurbanı Gizem’in ailesi isyan etti

Kaza kurbanı Gizem’in ailesi isyan etti
2.438 kez okundu
27 Ekim 2017 - 14:44

Burdur’da yolun karşısına geçmeye çalışırken belediyeye ait asfalt kamyonunun çarparak ölümüne sebep olduğu Medine Gizem Çakal’ın ilk duruşması 24 Ekim Salı günü Asliye Hukuk Mahkemesinde görüldü.

Feci olayın haberi için tıklayınız

Geçtiğimiz yıl üniversite öğrencisi 19 yaşındaki Medine Gizem Çakal’a çarparak ölümüne sebep olmaktan tutuksuz yargılanan kamyon şoförü Ramazan Altınsoy, duruşmadaki ifadesine kime çarptığını fark etmediğini, vatandaşın bağrışları sonucu durduğunu söyledi. Anne Teslime Çakal ise” Kızımı göz göre göre eziyor. Resmen cinayet. Bize bu acıyı yaşatanlar aynı acıyı yaşasın derken, baba Ömer Çakal, İnsan kedi- köpek bile çiğnese vicdanen rahatsız olur. Bizi öldürdüler. Deliller karartıldı” dedi.

Feci olayın güvenlik kamerasına takılan görüntüler için tıklayınız

Burdur’da geçen yıl 7 Aralık’ta Ramazan Altınsoy’un kullandığı Burdur Belediyesi’ne ait kamyonun altında kalan Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü birinci sınıf öğrencisi Medine Gizem Çakal, yaşamını yitirdi. Olayla ilgili ‘ölüme sebebiyet vermek’ suçundan hakkında dava açılan kamyon şoförü Ramazan Altınsoy, Burdur 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı. Duruşmaya tutuksuz sanık Ramazan Altınsoy ile Medine Gizem Çakal’ın annesi Teslime, babası Ömer Çakal ve avukatları katıldı.

“KİME ÇARPTIĞIMI FARKETMEDİM”

Kamyon şoförü Ramazan Altınsoy mahkemedeki ifadesinde olay nedeniyle üzgün olduğunu belirterek, “Halk Pazarı Caddesi’nden Adliye Caddesi’ne döndüğümde vatandaşın bağrışmasıyla kenara çektim. Kime çarptığımı fark etmedim. Üzerinden geçmişim. 20 kilometre saat hızla gidiyordum. Ailesine başsağlığı diliyorum” dedi.

“RESMEN CİNAYET”

Gözyaşları içinde ifade veren anne Teslime Çakal, Olaydan sonra başsağlığı için bile aramadı. Kızımı göz göre göre eziyor. Resmen cinayet. Bize bu acıyı yaşatanlar aynı acıyı yaşasın diye konuştu.

“BİZİ ÖLDÜRDÜLER”

Baba Ömer Çakal, Acının en büyüğü, evlat acısını yaşadık. Ehliyeti yetersiz olan kişi kamyon kullanıyor ve kızım ölüyor. İnsan kedi- köpek bile çiğnese vicdanen rahatsız olur. Bizi öldürdüler. Deliller karartıldı. En ağır şekilde cezalandırılmasını istiyorum dedi.

Ailenin avukatı Ahmet İnce, şüphelinin bir gün bile cezaevinde kalmamasının kamu vicdanını yaraladığını söyledi.

Mahkeme heyeti tanıkların dinlenmesi için duruşmayı erteledi.

“GURBETTEKİ BİR KIZIN NEYİNDEN KORKTUNUZ”

Mahkeme çıkışında DHA’ya açıklama yapan baba Ömer Çakal, Olaydan sonra belediye başkanı kaldırımları genişletmiş. Bu konuda ona teşekkür ediyorum. Çünkü başka çocuklar ölmesin. Belediye başkanı daha sonra bize gelip taziyede bulunduğunda yardımcı olacağını söyledi. Ama şahsı çalıştırmaya devam ettirdi. Bu vicdanları yaraladı. Elimize geçirdiğimiz görüntülerde Belediye Başkanı ve Burdur Belediyesi’nin encümen üyeleri nüfuzlarını kullanarak birilerini korumak için elinden geleni yapıyor. Benim kızım gurbetteydi. Gurbetteki bir kızın neyinden korktunuz Belediye Başkanı trafik polislerinin yanına gelip ‘hallettiniz mi’ diyor. Onlar da ‘halledeceğiz inşallah’ diyorlar ve hallediyorlar. Kızımı yolun ortasında gösteriyorlar. Olay yeri inceleme hiçbir delil toplamıyor, güvenlik kamerası görüntülerini almıyor ve bu sayede şahsın bir gün bile cezaevine girmemesini sağlıyorlar. Bizim vicdanımızı yaralayan en acısı da bizim vergilerimizle maaş alan kamu görevlileri hallediyorlar diye konuştu.

“ADALET HER ZAMAN GÜÇLÜNÜN YANINDA”

Burdur Belediyesi’nin masum bir kızı korumadığını öne süren Ömer Çakal, şöyle dedi

Bütün delilleri kendim topluyorum. Toplamaya da devam edeceğim. 30 yıl da geçse bu davanın peşini bırakmayacağım. Garibanın çocuğu öldüğünde kimsenin adaleti aramaması büyük bir adaletsizliktir. Yerin üstü varsa yerin altı da var. Bütün yöneticilere, bütün siyasetçilere sesleniyorum. ‘Adalet peşinde koşuyoruz’ diye koşuyorlar ama adalet her zaman güçlünün yanında. Ben 30 yıldır fabrikalarda çalışan gariban bir işçiyim. Çocuğumu zor şartlarda gurbete gönderdim. Polisler hakkında da Burdur Belediye Başkanı hakkında da, olay yeri inceleme polisleri hakkında da suç duyurusunda bulunuyorum. Suç ve suçluyu koruyup adaleti yanıltmışlardır. Bu sayede adam 11 aydır elini kolunu sallaya sallaya gidiyor. Nasıl, hangi vicdanla bu adamı çalıştırmaya devam ediyorsun O arabayla başka bir çocuğu ezerse hiç mi vicdanları sızlamayacak. Bu düzende belki güçlü olabilirsiniz ama yerin üstü varsa altı da var.

“KIZLARININ ÖLDÜĞÜ YERDE GÖZYAŞI DÖKTÜLER”

Çakal ailesi duruşma öncesi kızlarının yaşamını yitirdiği Halk Pazarı Caddesi’ndeki kaza yerine giderek gözyaşı döktü. Kucağında kızının çerçeveli fotoğrafını taşıyan anne ve baba uzun süre kamyonun kızlarına çarptığı noktaya bakarak ağladı.

***

Video için DHA Muhabiri Mesut Madan’a teşekkür ederiz.

burdurwebmedya
KÖŞE YAZARLARI

Copyright@ Burdurweb.com | 2010 - 2019 | Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları sitemize ve AA haber ajansı kaynaklarına aittir. Haberleri kopyalamayınız.