burdurwebmedya
burdurwebmedya

Burdurweb, Burdur Haber, Burdur Haberleri, Burdur Son Dakika

Yok mu özel hastane yapacak yürekli yatırımcı

Yok mu özel hastane yapacak yürekli yatırımcı
Özgür Doğan
Özgür Doğan( info@burdurweb.com )
Gazeteci & Ziraat Mühendisi
902 kez okundu
28 Ekim 2019 - 10:43

Burdur’da uzun yıllardır yaşayanlar bilir ki şöyle son 5 – 10 yılı değerlendirdiğimizde ilimizin ne kadar çevre illerden geri kaldığını net bir şekilde görmemiz mümkün.

İlimizde son yıllarda yapılmış ve gözle görülen kayda değer birkaç yatırımı saymak istiyorum. Burdur Bahçeşehir Koleji, özel eğitim alanında Burdur’a yapılmış en büyük yatırım olarak dikkat çekiyor. Edindiğim rakamlara göre 100’e aşkın personel istihdam edilirken 1000’in üzerinde öğrenci eğitim görüyor. Kısacası bacasız bir fabrika.

Rakamlara tam hakim olamasak da ilimizde iki yem fabrikası faaliyete geçti. Proyem ve Abalıoğlu Yem Fabrikalarıyla onlarca işçi istihdam ediliyor ve ilimize katkıda bulunuyor.

İlimizde gözle görülen birkaç önemli yatırımı saymaya çalıştım. Bir de gözle görmediğimiz yatırımlar da yok değil. Organize Sanayi Bölgesinde inşaat yapı malzemesi üreten ilimiz Hayırsever İşadamlarından Ercan Akın’ın yatırımı olan İzobox fabrikası da hem istihdam sağlıyor hem de ilimiz ekonomisine katkıda bulunuyor.

Burdur’da bir de mermer ocakları gerçeği var. İlimiz istihdamına katkıları tartışılmaz ancak mermer ocaklarının son yıllardaki performansı ve ekonomik gelişmeler, mermer firmalarının il dışı merkezli olmaları ilimize olan katkılarına baz alındığında ve çevreye verdikleri zararla kıyaslandığında çok da katkılarının olduğunu düşünmüyorum, aksine çevreye verdikleri kalıcı etkilerden dolayı da zararlı olmaktadırlar.

Peki ilimizde eksikliği hissedilen birçok özel yatırımdan bahsedersek, ilimizde bir alışveriş merkezi ihtiyacı söz konusu. Bu konuyu zaten birçok kez dile getirdik. Ancak avm gibi dev bir yatırımdan önce hem ilimize büyük katkıları olacak hem de kârlı bir yatırım olabilecek Özel Hastane konusunu değinmek istiyorum. Burdur’da yapılması planlanan ancak henüz net bir gelişme olmayan yeni devlet hastanesinin bir türlü yapılamaması, aslında özel hastane yatırımını hızlandırması gerekliliğini ortaya çıkarıyor. Zira ilimizde özel hastane ihtiyacı çevre illerden karşılanıyor. Burdur’a özel hastane yatırımının ivedilikle gerçekleşmesi gerekiyor.

Olası özel hastane yatırımı için yerel yönetim olan Burdur Belediyesi’nin bu konuda destekçi olacağından şüphe duymuyorum. Zira Burdur Belediye Başkanı Sayın Ali Orkun Ercengiz bir belediye meclis toplantısında yüzeysel olarak özel hastane yatırımı için arazi konusunda destekçi bir açıklamada bulunmuştu.  Bu noktada yerel yönetiminin desteğini almak önemli.

Burada şunu vurgulamak istiyorum. İlla bu özel hastane yatırımını Burdurlu iş adamlarımız yapsın  veya ancak onlar yaparsa uygundur demiyorum. Burdur’a özel hastane yatırımını kim yaparsa yapsın, ilimize kazandırılsın diyorum. Hem ilimizde yaşayan vatandaşlar için alternatif bir seçenek olacak hem de ilimiz ekonomisine, istihdamına doğrudan ve dolaylı bir çok etmeni etkileyerek katma değer sağlayacaktır.

Komşu ilimiz Isparta’da bile benim bildiği kadarıyla göz ve genel sağlık olmak üzere 7 tane özel hastane var. Isparta’da özel eğitim yatırımları Burdur’u 3’e katladı. Isparta’nın sadece merkez nüfusu Burdur’u ikiye katlamış durumda. Rakamlar gösteriyor ki Burdur kendine yeten bir şehir olmaktan çıkmış, ihtiyacını yıllardır çevre illerden karşılamaya çalışan bir il haline gelmiştir.

İlimizde sadece kafe, döner salonu, çiğ köfte salonu, cep telefoncu gibi kobi işletmeleriyle büyütemez ve geliştiremeyiz. İlimizin ihtiyacı olan yatırımları gerçekleştirmesi, gerçekleşebilmesi için yerel yönetimler,  sivil toplum kuruluşları, kamu kurumları ve Burdur halkı tarafından desteklenmesi ve teşvik edilmesi gerekmektedir. İlimizin ihtiyacı olan sosyal, ekonomik, eğitim ve sağlık yatırımlarını il dışından ihraç etmesinin devam etmesi içler acısı bir durumdur. Bunda suçlu aramak istemiyorum ancak hepimizin suçu vardır. Geçmiş dönemde ne yatırımcıyı yeterli sahip çıktık ne de destekledik. Bu noktada ilimizdeki zihniyet değişiminin gerçekleşmesine ihtiyacı da vardır.

burdur ceviz ezmesi
KÖŞE YAZARLARI

Copyright@ Burdurweb.com | 2010 - 2020 | Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları sitemize ve AA haber ajansı kaynaklarına aittir. Haberleri kopyalamayınız.