Son Dakika
17 Ocak 2019 Perşembe
doruk-reklam

MAKÜ’de 12. Kariyer Günleri Başladı

25 Nisan 2018 Çarşamba, 21:04

Bucak Hikmet Tolunay Meslek Yüksekokulu tarafından bu yıl 12.si düzenlenen, spor, sanat, edebiyat, kariyer ve siyaset alanındaki ünlü isimleri ağırlayacak olan Kariyer Günleri etkinliği MAKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin DALĞAR, Bucak Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Yalçın SEZGİN ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Durmuş ACAR’ın katılımlarıyla başladı.

‘Engelsiz Üniversite’ olarak belirlenen açılış temasında öğrenciler tarafından engelsiz yaşama farkındalık yaratmak amacıyla işaret dili ile beraber ‘Ses’ adlı şarkı okundu. Açılış, Bucak İsmail Şerife Sarı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nin katılımlarıyla engelli öğrenciler tarafından Mehteran Gösterisi ile devam etti.

Öğrencilerin yoğun ilgisiyle başlayan kariyer günlerinin açılış konuşmasını gerçekleştiren Yüksekokul Müdürü Doç. Dr. Osman AKIN ‘Üniversitemizin 12. yılında 12.’sini düzenlediğimiz kariyer günleri kapsamında sanat, edebiyat, tiyatro, spor, sinema ve iş dünyası gibi birçok kişiyi bir araya getirerek öğrencilerimizin gerçek, yaşanmış kariyer öykülerinden faydalanmalarını, kariyer vizyonlarına daha geniş bir açıdan bakmalarını sağlamayı amaçlıyoruz’ dedi.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin DALĞAR ise yaptığı konuşmada ‘Kariyer Günleri’nde çok önemli, başarı dolu hayat hikayeleri öğrenciler tarafından dinlendikçe, bende yapabilirim duygusu içerisinde, kendine inanmaya ve bu duygu ile birlikte daha kararlı, daha azimli, daha çok başarabilirim inancıyla mezun oluyorlar’ diyerek Kariyer Günleri’nin önemini anlattı.

Bucak Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Yalçın SEZGİN ise ‘Kariyer Günleri etkinliklerine katılan birbirinden değerli konukların, kariyer başlangıçları ve yaşam hikayeleri sayesinde öğrencilere, yeni ufuklar kazandırarak, kariyer adımlarında daha güvenli adımlar atmasını sağlamayı amaçlayan bu etkinlik sayesinde öğrenciler için ‘Türkiye’nin gençleri ve geleceği olarak Türkiye’nin enleri olarak hizmet edecekler’ diyerek başarı dileklerinde bulundu.

12. Kariyer Günleri açılış oturumu ‘Bucak’ta Yükseköğretim’ teması kapsamında Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Durmuş ACAR’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi. Ayrıca Hikmet Tolunay Meslek Yüksekokulu kurucu müdürlüğünü yapmış olan Prof. Dr. Durmuş ACAR konuşmasında akademik kariyer yolunu öğrencilere aktardı. Prof. Dr. ACAR, öğrencilere uzun, yapılması güç hedefleri belirlemek yerine, kısa ama ulaşılabilir hedefler koyulması gerektiğini söyleyerek, bu yöntemi küçük fakat sürekli iyileştirme adı verilen Kaizen felsefesine benzetti. Prof. Dr. ACAR ayrıca, bu benzetmenin aslında kültürümüzde olduğunu, Türk Kültüründe ‘Günü gününe eşit olan, ziyandadır’ sözüyle bağdaştırarak, öğrencilerin kariyer hedeflerini belirleyip o hedefler doğrultusunda sürekli geliştirme odaklı çalışmaları gerektiğini vurguladı.

Açılış oturumunun ardından Kariyer Günlerinin 2. konuğu olan ünlü iş kadını Zuhal MANSFIELD öğrencilerle buluştu. MANSFIELD konuşmasına kişilerin korkularından bahsederek ‘Biz neden korkuyoruz’ sorusuna değindi ve öğrencilerle soru cevap şeklinde söyleşi gerçekleştirdi. MANSFIELD ‘Defalarca yanıldım, duvara tosladım ama asla korkmayıp pes etmedim. Siz size yatırım yapmazsanız, kimse size yatırım yapmaz’ diyerek öğrencilerin kariyer ve girişim hedeflerinde tavsiyelerde bulundu ve asla korkmamaları gerektiğini söyledi. Söyleşi sonunda Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Osman AKIN, 12. Kariyer Günleri ‘Yılın En iyi İş Kadını Ödülü’nü Zuhal MANSFIELD’ a takdim etti.

Kariyer Günlerinin 3. oturumunda ünlü şair, söz yazarı ve besteci Ahmet Selçuk İLKAN öğrencilerle buluştu. İLKAN okuduğu şiirleriyle gönüllerin, söylediği şarkılarla kulakların pasını sildi. Hayatının neredeyse her anında, şiir yazan ve beste yapan Ahmet Selçuk İLKAN, Emel SAYIN’dan Zeki MÜREN’e, Müslüm GÜRSES’ten Ferdi TAYFUR’a ve akla gelebilecek tüm sanatçılara şarkılar verdiğini söyledi ve o şarkıların hepsinin hayatından bir kesit olduğunu açıkladı. Ardından Ahmet Selçuk İLKAN’ a ’12. Kariyer Günleri Yılın En İyi Şair ve Şarkı Sözü Yazarı’ ödülü Bucak Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Afşin GÜNGÖR tarafından verildi.

12. Kariyer Günleri etkinliklerinin ilk günki son oturumunda, Tiyatro oyuncusu/yönetmen Ümmiye KOÇAK öğrencilerle buluştu. Üniversite öğrencileri Ümmiye KOÇAK’ı büyük bir coşkuyla karşıladı. KOÇAK, konuşmasına ilk olarak çocukluk dönemindeki anılarından ve yaşadığı zorluklardan bahsederek başladı. Tiyatroyla oğlunun okuluna gelen tiyatro oyuncularını izledikten sonra tanıştığını ve ‘Ben de çevremdekilerin yanlışlarını düzeltmek için yazarım’ diyerek 7 kadınla işe koyulduğunu, ayna olmak istediğini ve hedefini gerçekleştirdiğini dile getirdi. Bu yolda çok zorluklarla karşılaştığını ama kendi benliğini ve isteklerini iyi bildiğini söyleyerek, hedefe ulaşmak için asıl önemli olanın hayal kurmak ve kendini bilmek olduğunu öğrencilerle paylaştı. Daha sonra Ümmiye KOÇAK’ a ’12. Kariyer Günleri Yılın En iyi Yönetmeni ‘ ödülü Bucak Hikmet Tolunay Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Osman AKIN tarafından verildi.

3 gün sürecek olan 12. Kariyer Günleri programı şöyle;

25 Nisan 2018 Çarşamba günü Ampute Futbol Milli Takımı, usta oyuncu ve tiyatrocu Altan ERKEKLİ, Spor Aktüel söyleşisi ve Genç Tiyatrocuların katılımıyla Kariyer Günleri 2. gününde de yoğun bir programla gerçekleştirilecek.

26 Nisan 2018 Perşembe günü Kariyer Günleri’nde Duygusal Coğrafyamız, Yeşilcamdan, yazar İnci ARAL, Şebnem SCHAEFER’in katılımlarıyla söyleşiler ve gerçekleşecek olan tiyatro günü ile devam edecek.

Kariyer Günleri’nin son günü olan 27 Nisan 2018 Cuma günü ise konser ve etkinlikler gerçekleştirilecek.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


kampüs gazetesi,burdur ceviz ezmesi