burdurwebmedya
burdurwebmedya

Burdur Haber, Burdur Haberleri

MAKÜ’de görkemli açılış ve temel atma

MAKÜ’de görkemli açılış ve temel atma
1.657 kez okundu
18 Kasım 2018 - 18:32

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin görkemli akademik yılı açılış programına katıldı. Fahri doktora verilen Yıldırım, Diş Hekimliği Fakültesi’nin de temel atma törenini gerçekleştirdi.

Konferans salonundaki törende konuşan Yıldırım, kültür ve medeniyetin sembol şahsiyetlerinden olduğunu belirttiği Mehmet Akif Ersoy’un adını yaşatan üniversiteden fahri doktora almanın, kendisi için onur olduğunu söyledi. MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz’ın, 28 Şubat zulmünü yaşadığını kaydeden Yıldırım, “Tarih yaşanıyor, o olaylar geride kaldı. Yaşanan sıkıntılar artık yok. Gençlerimiz, kızlarımız istedikleri gibi kendilerini ifade ediyor, istedikleri şekilde kıyafetlerini seçebiliyor” diye konuştu.

İŞTE TBMM BAŞKANI BİNALİ YILDIRIM’IN KATILDIĞI PROGRAMDAN KESİTLER

Törende konuşan TBMM Başkanı Binali Yıldırım, “Türkiye genelinde üniversitelerde yaklaşık 7,5 milyon genç eğitim görüyor. İlk, orta ve liseyle nüfusun üçte biri öğrencidir, 25 milyona varan bir nüfus. Bu 25 milyon, 143 ülkenin nüfusundan daha fazla öğrenci var. Bizi dünyada iddialı hale getiren bu genç ve dinamik nüfusumuzdur. Gençlik gelecek, enerji, ümit demektir. MAKÜ’de bilim, kültür, sanat, edebiyata yaptığı katkılarla gençlerin en fazla tercih ettiği üniversiteler arasında yer almıştır. MAKÜ hayvancılık alanında pilot uygulamaların yapıldığı üniversitelerden biridir” diye konuştu.

Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz ise, MAKÜ’nün 12 yıllık genç bir üniversite olduğunu söyledi. 33 bin öğrencisi bulunan üniversitenin bin akademisyen ve bin idari personelle bölgesine hizmet verdiğini dile getiren Prof. Dr. Korkmaz, “Bilgiye sahip olan güce, ekonomiye, bir otoriteye ve yetkiye sahip oluyor. Üniversiteler bilginin üretildiği, dönüştürüldüğü, öğretildiği yerdir. En önemli misyon ise o bilginin toplumun hizmetine sunulmasıdır. Üniversitenin toplumla, sektörle işbirliği yapması gerekir. Bu noktada fazla ortaklarımız yok. Yerele odaklanıp, kendimizi uluslararası vizyondan da mahrum bırakmamalıyız. Bilime, teknolojiye önem verenler bir adım öne geçiyor. Teknolojiyi sadece alıp kullanmak yetmez, üretmenin yanında onun sahibi de olmamız gerekir. Tüketici olursak, kalırsak başkalarının tasarladığı hayatı yaşarız. Yazılım, donanım, üretim gibi her aşamada mührümüzü vurmamız gerekir. Bilgi ve teknolojiyi kendimiz üretmeli ve sahibi biz olmalıyız. Kendimizi sürekli yenilmeliyiz” dedi.

Konuşmaların ardından fahri doktora payesi tevcihi gerçekleştirilerek, Diş Hekimliği Fakültesinin temeli atıldı. Görkemli törenin ardından TBMM Başkanı Binali Yıldırım, THK ilkokulu bahçesinde Kızılay’a yapılan yardımlarla yapı devam eden ve 81 ilde projelendirilen anaokulu inşaatını incelemede bulundu. Yıldırım, son olarak Burdur Valiliği’ne ziyaret ederek Burdur ziyaretini tamamlayarak Antalya’ya geçti.

burdurwebmedya
KÖŞE YAZARLARI

Copyright@ Burdurweb.com | 2010 - 2019 | Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları sitemize ve AA haber ajansı kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.