burdurwebmedya
burdurwebmedya

Burdurweb, Burdur Haber, Burdur Haberleri, Burdur Son Dakika

Medikal Malzemeler

Medikal Malzemeler
İbrahim Kocaayan
İbrahim Kocaayan( ibrahimkocaayan@gmail.com )
399 kez okundu
09 Nisan 2018 - 12:23

Medikal terimi bireyin sağlık sorunlarına son vermek, korumak, iyileştirmek anlamına gelir. Medikal malzeme ise bahsedilen bu sağlık sorunlarının çözüme ulaştırılması ve bireyin sağlığının korunmasında kullanılacak olan tüm materyalleri temsil eder. Medikal malzemeleri örnekleyecek olursak; varis çorapları, el bilek atelleri, tansiyon aletleri, sondalar, hasta bezleri, korseler gibi en çok bildiklerimiz dışında bini aşkın çeşidiyle çok kalabalık bir ailedir. Her ne kadar medikal malzemenin kalitesi hastalığın iyileşme sürecine olumlu yönde etki etse de malzemelerin bireye uygunluğu da bir o kadar önem arz eder. Örneğin, bel fıtığı bulunan bir hastaya uygun ebatlı korse sunulmadığı durumda hastanın tedavisinde iyileşme gözlemlenemeyeceği gibi hastalığın seyri de kötüleşebilir.

Bunun yanında medikal malzeme kullanımının iyileşme sürecini etkileyen faktörler şöyle sıralanabilir;

•Medikal malzemenin kalitesi,
•Doğru ürünün seçimi,
•Doğru teşhis,
•Hasta ölçülerinin uygunluğu,
•Doğru kullanım süresi,
•Fizik tedavi-rehabilitasyon gerekiyorsa alanında uzman bir
fizyoterapistle disiplinli antrenmanlar,
•Son olarak da rutin hekim kontrolü.

Medikal malzemelerin temini ise geçtiğimiz yılın mart ayına kadar SGK tarafından şahıs ödemesi şeklinde yapılıyordu. Yani hasta reçetesiyle medikal marketlere başvurup malzemelerin ücretini ödüyor, karşılığında aldığı faturayla SGK’dan aynı ücreti talep ediyordu. Bu da yaklaşık üc aylık bir bekleme süresi yaratıyordu. 31 Mart 2017 tarihinde Türk Eczacıları Birliği ve Sosyal Güvenlik Kurumu arasında yapılan sözleşmeyle birlikte hasta reçetesi karşılığında hiçbir ücret ödemeden veya ürünün kamu fiyatına göre çıkan farkını ödeyerek medikal ürününü temin etmeye başladı. Bu yenilikle birlikte reçetesiyle yalnızca medikal marketlere başvurabilen kişi artık eczanelerinden de medikal malzemeyi kolaylıkla temin edebilmeye başladı. Eczane ve SGK arasında koşturmaktan kurtulan hasta ödediği ücreti 3 ay daha beklemek gibi bir durumla karşı karşıya kalmaktan alıkondu. Umarız sonraki protokol ve sözleşmelerle medikal malzemelerin temini ilaçlarda olduğu gibi karekodlu ambalaj sistemine geçer. Bu sayede daha güvenli, rahat ve etkin bir geri ödeme sistemine tabi olması kuşkusuz hepimizin isteğidir. Yazımı medikal malzemeleri yalnızca reçetenizle başvurarak eczanelerinizden temin edebileceğinizi hatırlatarak sonlandırıyorum. Eczacınız en yakın sağlık danışmanınızdır.

Sağlıklı günler dilerim…

burdur ceviz ezmesi
KÖŞE YAZARLARI

Copyright@ Burdurweb.com | 2010 - 2020 | Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları sitemize ve AA haber ajansı kaynaklarına aittir. Haberleri kopyalamayınız.