Son Dakika
14 Aralık 2018 Cuma
doruk-reklam

Milletvekili Özçelik’ten hastane yeri açıklaması

08 Kasım 2017 Çarşamba, 21:27

Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, hastane yeri konusunda 2 . kez yazılı açıklamada bulundu.

Açıklamasını maddeler halinde sıralayan Milletvekili Özçelik, şu ifadeleri kullandı;

2014 yılından bu tarafa farklı zamanlarda burdur basını ile paylaştığımız açıklamalarımızın içeriğindeki  konuları tekrar açıklama ihtiyacı duydum.

1-Burdur Devlet Hastanesi 5-6 katlı yeşil bina yapılırken.kaba inşaatı bitince,sıvası yapılmadan tuğlalı olarak 13-14 yıl bekletildi.bu kadar yıl kış ve yaz inşaat duvarları ve su batmanı etkilendi,çürüme  geçirdi,bodrum ve zeminler yıllarca zarar gördü.

2-Burdur Devlet Hastanesi 1999 deprem yönetmeliğine göre 2004-2005 güçlendirme yapıldı.2.000.000 tl ödenekle güçlendirilmesi yapılmıştır.

3-Hükümetimizin 2007 deprem yönetmeliği yayınlanınca hastanemizin bu yönetmeliğe göre 2013 yılında sağlık bakanlığı tarafından kurulan komisyon tarafından sağlam bina olmadığına komisyonca karar verilerek,yıkım kararı sağlık bakanlığında kurulan komisyon tarafından alındı.

4-Cam binalı hastanemizi 2008 yılında sağlık bakanlığımız tarafından yatırım programına alınarak  ve 2010 yılında hastanemiz tamamlandı.Hizmete alındı.

5-İlk önce mevcut hastanemizin alanına hastane yapmak istersek, tüm yapılar yıkılırsa (eski hastane-yeşil 5-6 katlı şimdiki hastane-lojman-şimdiki halk sağlığı binası-1 nolu sağlık evi, küçük müştemilatları) yeni hastane için çıkacak alan 34 dönüm olmaktadır.Bu kadar alan da bakanlık yeterli görmemektedir.

6-Sağlık bakanlığı yeni hastane için Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü 300 yataklı hastane için modern ve tüm birimler kapsarsa 45-50-55 dönüm arsa olmasını zorunluluk olarak talep etmiştir.

7-Yeni hastanemiz sağlık bakanlığınca Burdur’daki sağlık idarecilerimizin ihtiyaç talepleri doğrultusunda burdura yapılacak hastahaneyi 364 yataklı hastahane olarak revize etmiştir.Recep Akdağ bakanımız ise inşaat projesinde bu hastahanenin 400 yataklı olarak projelendirilmesini talimat vermiştir.

8-Mevcut hastanemizin bahçesinde iki defa zemin etüdü ihalesi yapılmış ama bakanlığımız 45 dönümden başlamak üzere arsa istediği için beklemeye alınmıştır.

9-Mevcut yere 300 yataklı hastane yapılma zorluğuna rağmen yapılmaya kalkılırsa yeşil bina yıkılırsa yeni hastane yapılıncaya kadar 2-3 yıl yeşil binadaki sağlık hizmetlerini Burdur’da hangi binada ?  Hangi imkanlarda verilebilecek? Bu kadar yıl halkımız hizmetleri sağlıklı alamayacak ve sorunlarla karşılaşılacak. Hastalar ve hastane yöneticilerimiz güçlüklerle karşılaşacak.

10-Burkent tarafında göl kenarında milli savunma bakanlığına tahsis edilen 241 dönümden şu anda sağlık bakanlığımıza 86 dönüm arsanın sağlık bakanlığına devri gerçekleşmiştir. Yeni hastanemiz 55 dönüm üzerine oturtulmuş olacaktır.

11-Yeni hastanemiz yapıldığında fizik tedavi merkezi büyütülmüş, diyaliz merkezi büyütülmüş, kalp hastalıkları laboratuvarı büyütülmüş olarak planlanmıştır.

12-Yeşil alanlı hastane bahçesi, 750 araçlık açık otopark, 250 araçlık kapalı otopark planlanmıştır.

13-Burdur Belediyesi ile valilik arasında yapılan protokol gereği Tefenni yolu belediye istasyon arkası 47 dönümün verilmesine bazı CHP’li meclis üyeleri karşı çıkmıştır.Protokol yapılırken belediye meclisinde görüşülmedi ve kendi aralarında görüşülmedi diyerek karşı çıkılmıştır.

14-Bu protokol gereği takas yapılıp Burdur Belediyesine camlı bina ve 13,5 dönüm arsa verilecekti.

15-Bu protokol gereği takas olursa ; Burdur Defterdarlığı belediyeden üstüne ödeme talep etti denilmektedir. Başta şahsım olarak Burdur Belediyesine hiç bir ödeme yaptırılmayacağı bakanlık nezdinde de bunun sağlanacağı sözü teminat olarak söylenmiştir.

16-Şimdiki mevcut hastanemizin alanını genişletmek için Çatalpınardan eski Antalya Caddesi ve hastane karşısı park dahil edilerek yolun kenarıya alınarak genişletilme burdur belediyesine teklif edilmiş olup; Burdur Belediyesince bunun mümkün olamayacağı, teknik olarak mümkün olamayacağı söylenmiştir. Burkent’teki arsa işlemlerine daha hiç başlanmadan bu görüşmeler yapılmıştır.

17-Camlı bina sağlık bakanlığına bağlı hizmet vermeye devam edecektir.Sağlık bakanlığımızın sağlık yaşam merkezi olarak halkımıza hizmete devam edecektir.

18-Burdur’umuza yüksek güvenlikli cezaevi kazandırılmıştır.Projesi tamamlanmıştır.Her açıdan kapasitesi arttırılmış cezaevi üniversitemizin Büğdüz yolunun alt kısmına yapılacaktır.Bu bina yapılıncaya kadar, Burdur merkezindeki cezaevimiz  hizmet vermeye devam edecektir.Bu da en az inşaat başlamasından 2-3 yıl sonrası süre demektir.Hastahane cezaevinin yerine yapılsın demek hastahane yapımını yıllarca geciktirmek demektir. Merkez cezaevinin hemen yıkılması  kısa sürede  mümkün değildir yenisi yapılıncaya kadar adalet bakanlığının gündeminde olmayan bir durumdur.

19-Göl kenarına, Burkente yapılacak hastahane odaları %80 tek kişilik, %20 iki kişilik tuvalet, banyosu, televizyonu içerisinde ve refakatçinin rahat kalacağı şekilde nitelikli odalardan oluşacaktır.

20-Yeni hastahane modern olarak 364-400 yataklı olarak yapıldığı takdirde Mehmet Akif Ersoy üniversitemizin sağlık bilimleri bölümleri de dikkate alınarak, sağlık bilimleri üniversitesi ve sağlık bakanlığı ortak çalışması ile afilasyon yöntemi ile değerlendirilmesi yolu açılmış olacaktır.

21-Camlı bina sağlık bakanlığınca hizmet vermeye devam edecektir, bu imar planındaki sağlık alanı olarak daha sonra sağlık bakanlığımız yeni hizmet birimleri yapmak istediğinde değerlendirme imkanına kavuşmuş olacaktır.

22-Yeni mahallemizde modern bir halk sağlığı laboratuvarı, aile sağlığı merkezi ve toplum sağlığı merkezi kazandırmış olduk. Daha önceki yıllarda bu mahallemize yaptırdığımız il sağlık müdürlüğü hizmet vermeye devam edecek ayrıca Milli Eğitim Bakanlığımızca yukarıda cezaevinin batısında 24 derslikli, Kayışzade Hafız Osman  Ortaokulu inşaatının yapım ihalesine  önümüzdeki aylarda başlanacaktır.

Yorum

  1. ercan

    11/26/2017 at 11:22

    inşaallah hemen biter yapımı başarılar

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


kampüs gazetesi,gülev,burdur ceviz ezmesi,burdur rehabilitasyon