burdurwebmedya
burdurwebmedya

Burdurweb, Burdur Haber, Burdur Haberleri, Burdur Son Dakika

Sağlık sigortaları ve kapsamları nelerdir?

Sağlık sigortaları ve kapsamları nelerdir?
Gülay Korur
Gülay Korur( gulaykorur@hotmail.com )
453 kez okundu
09 Nisan 2018 - 12:28

Sevgili okurlarım;

Sigorta söz konusu olunca hepimizin aklına trafik ve kasko sigortası geliyor. Aslında aracımızdan evimizden önemli olan bizim sağlığımızdır. Onlara bir şey olunca yenisini çalışıp tekrar alabiliriz ama sağlığımız bozulunca ne yapacağız? Sosyal güvencemizde belli şartlara kadar teminat veriyor.

Bu durumda;
-Keşke özel sağlık sigortam olsa diyor ama bütçe ayıramıyorsanız.
-Sağlık ihtiyaçlarınızı karşılamak için SGK ile anlaşmalı özel hastaneleri tercih ediyorsanız
-İlave ücret ödemek istemiyorsanız
-Sağlık sigortamızı sağlıklıyken yaptırmanız gerekmektedir. Çünkü nasıl hasarlı bir aracı kasko yaptıramıyorsak sağlık sigortası da ihtiyacımız olduğu zaman satın alma şansımızın olmadığı bir hizmettir.
İhtiyacımız olabileceğini öngörüp, sağlıklı iken ileride başımıza gelebilecekleri öngörüp bize en uygun ürüne sahip olmamız gerektiği yadsınamaz bir gerçektir. Bu durum maalesef en çok bir sağlık sorunumuz ortaya çıkarsa ve sağlık sigortamız yok ise büyük sorun olmaktadır. Çünkü özel sağlık sigorta sistemine girişimiz o noktadan sonra çok da kolay değildir

Sağlık sigortası kaç paradır? Kapsamı nedir? Hangi ürün bana en uygundur? gibi sorulardan önce bilmeniz gereken çok daha önemli konular var. Kısaca bunlardan bahsetmek istiyorum

İlk Başvuru ve Sağlık Beyanı
Bir sağlık sigortası satın almaya karar verdiğimizde, sigorta şirketine mevcut sağlık durumumuzu beyan ederiz. O zamana kadar olduğumuz ameliyatları, geçirdiğimiz kazaları, konmuş hastalık teşhislerini bildirmemiz gerekmektedir. Bizim bu beyanımıza göre, sigorta şirketi de hangi şartlar ile bizi teminat altına alacağı konusunda teklifini sunar ya da poliçe düzenleyemeyeceği bilgisini verir. Tüm hayatımız süresince bize güvence sağlayacak olan bu sisteme girerken, istenilen tüm bilgi ve belgeleri eksiksiz olarak bildirmiş olmamız, çok önemlidir.

Bekleme Süreli Hastalıklar
Bazı hastalıkların kendini göstermesi uzun zaman alabilmektedir. Vücuda yerleştiği andan itibaren kuluçka dönemi yaşaması gereken hastalıklar olabildiği gibi, belli bir sürede gelişen deformasyon sonucu oluşan hastalıklar da olabilir. Biz sağlık sigortasına başvurduğumuz anda, bu hastalıklardan haberdar olmasak bile, vücudumuzda bu hastalık yerleşmiş olmamalıdır. Sigorta şirketleri özel şartlarında bekleme süreli hastalıkların listesini sunmaktadır. Belirttiği bekleme süresince (genelde 1 sene) bu hastalıklardan kaynaklanacak tazminat taleplerini geri çevirmektedir. Bunun sebebi, o hastalığın belirtilen bekleme süresinde ortaya çıkması durumunda, sigortaya ilk giriş tarihimizde zaten vücutta yerleşmiş olduğunun işareti olmasıdır.

Senelik Poliçe Yenilemeleri
Sağlık sigorta poliçeleri 1 senelik sözleşmeler olarak düzenlenmekte ve her sene yeniden imzalanmaktadır. Burada bilinmesi gereken şey, her iki tarafın da sözleşmeyi yenilememe hakkının bulunduğudur. Ya da mevcut duruma göre şartları değiştirme (ek şart koyma, fiyatı değiştirme, vb) söz konusu da olabilir.Sigorta şirketi sözleşmede şartları ve primi belirleyen taraftır. Sigortalının yaşı, sahip olduğu hastalıklar, aldığı tazminat miktarının ödediği prime oranı, gibi etkilerle yenileme primini ve şartlarını teklif eder. Sigortalı da kabul ettiği zaman poliçe oluşmuş olur. Bu noktada akla gelen soru; “o zaman bir hastalığım oluşursa sigorta şirketinin verdiği güvencenin bir anlamı kalmıyor mu?” Tabii ki de sigorta şirketinin güvencesi hayatımız boyunca bizimle beraber oluyor. Sadece bu güvenceyi perçinleyecek olan Ömür Boyu Yenileme Garantisi kavramıdır.

Nedir bu Ömür Boyu Yenileme Garantisi?
Özel sağlık sigortamızı ara vermeksizin belli bir süre yeniletince (genelde 3 sene), sigorta şirketi tarafından sunulan bir haktır Ömür Boyu Yenileme Garantisi. Hakkı kazanma kriterleri ve hakkın kapsamı her şirkette farklılık gösterse de, genel olarak kapsam şu şekildedir:
1) Sigorta şirketi, tek taraflı olarak poliçeyi yenilememe hakkını ortadan kaldırmaktadır.
2) Hak kazanıldıktan sonra ortaya çıkacak bir hastalıktan dolayı, ödenmesi gereken primi arttırmamaktadır.
3) Kullanım oranının yüksekliğinden dolayı oluşacak prim artışında da özel şartında belirtilen maksimum oranı aşmayacağını taahhüt eder.
Tam anlamıyla bir sağlık sigortasından bahsedebilmemiz için, ömür boyu yenileme garantisi kazanmış olmamız gerekmekte olduğunu söyleyebilirim. Bunun için de, sağlıklı olduğumuz genç yaşlarda sistemin içine girip, poliçe yaptırmış olmamızda büyük yarar vardır.
Sağlık sigortası çeşitleri ve kapsamlarını bir sonraki yazımda paylaşacağım.

Konuya dair sormak istediklerinizi mail adresime iletebileceğinizi belirtir, sağlık ve mutluluk dolu günler dilerim…

burdur ceviz ezmesi
KÖŞE YAZARLARI

Copyright@ Burdurweb.com | 2010 - 2020 | Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları sitemize ve AA haber ajansı kaynaklarına aittir. Haberleri kopyalamayınız.