burdurwebmedya
burdurwebmedya

Burdur Haber, Burdur Haberleri

Sağlıklı bir yaşam için Bahar Detoksu

Sağlıklı bir yaşam için Bahar Detoksu
823 kez okundu
26 Mayıs 2017 - 10:37

Tanımı vücudumuza çeşitli yollarla giren ve atık madde olarak dışarı atılmayı bekleyen zararlı toksinlerden kurtulmak olan Detoks ile sağlıklı yaşam mümkün.

Detoks ve Beslenme Koçu Sevim Zorlu, Burdur Devlet Hastanesi Doktorlarına Bahar Detoksu uyguladı. Bahar Detoksu hakkında sorularımızı yanıtlayan Zorlu, detoks hakkında bilinmeyenleri açıkladı.

Detoks ne zaman uygulanır?

Herkesin belirli aralıklarla vücudunu dinlendirmeye ve vücudunu temizlemeye ihtiyacı var. Aslında vücutlarımız her gün, özellikle gece ve sabah erken saatlerde, kendisini temizlemeye programlanmıştır. Detoksla vücuttaki toksinler atılır. Vücutta toksinlerin tutulmasının iki temel sebebi vardır. Birincisi yiyeceklerde, havada ve suda doğal olmayan çevresel toksinlere aşırı maruz kalmamız yüzünden oluşan, metabolizmanın doğal seviyenin çok üstünde toksin yüklenmesi. Diğeri ise, sağlıksız kişisel alışkanlıklar, aşırı yorgunluk ve hiperaktif modern yaşam stilleri yüzünden zayıflayan sinir sistemi sebebiyle işlemeyen normal atılım sürecidir.

Herkesin kendi yaşam tarzına ve ihtiyaçlarına göre değişik miktarlarda ve şekillerde detoksa ihtiyacı vardır.

Detoksa ihtiyaç olunduğunu gösteren işaretler nelerdir?

Baş ağrısı, sırt ağrıları, sık sık soğuk algınlığına yakalanmak, yorgunluk, eklem ağrıları, burun kaşıntısı, sinirlilik, deri döküntüleri, öksürük, uyku hali, deri kızarıklıkları, göğüs hırıltısı, gözlerde iritasyon, uykusuzluk, bulantı, boğaz ağrısı, savunma sisteminizde yavaşlama, baş dönmesi, hazımsızlık, boyun tutulması, değişken ruhsal yapı, anoreksiya, sinüslerin tıkanması, anksiyete, ağız kokusu, dolaşım bozukluğu, ateş, depresyon, kabızlık.

Detoks yapması gereken kişileri sıralamak gerekirse;
•Sabah uyanmakta zorlananlar,
•Kendini sürekli yorgun ve güçsüz hissedenler,
•Bitkinlik, yetersizlik, halsizlik şikayetleri olanlar,
•Aşırı stresli çalışanlar,
•Sık seyahat edenler,
•Hareketsiz bir yaşam sürdürenler,
•Ödem, gaz, şişkinlik şikayetleri olanlar,
•Yeterli su içmeyenler,
•Alkol ve kafeini fazla alanlar,
•Her gün 5 porsiyon sebze-meyve tüketmeyenler; detoksa ihtiyaç duyabilir.

Sağlıklı bir yaşam için detoks şart mı?

Zaman içerisinde hem yediğimiz besinlerden, hem de çevresel etkenlerden dolayı vücudumuzdaki toksinler artış gösterir. Bu durum vücutta oksidatif stres dediğimiz bir takım metabolik sonuçlara neden olur. Metropol yaşantısı, stres ve kötü doğa koşulları da eklendiğinde; vücuttan atamadığımız ve sürekli maruz kaldığımız toksinler zamanla; karaciğer ve böbrekler başta olmak üzere sağlığımızı olumsuz etkiler. Beraberinde de; bağışıklık sisteminin zayıflaması, halsizlik, cildin dejenerasyonu, sindirim sistemi sorunları, kronik baş ağrısı, sıkıntılı ruh hali, uyku problemleri ve uzun dönemde kanser gibi daha ciddi sağlık problemlerine neden olabilir.

DETOKS DİYETİ NASIL YAPILIR?

Detoks, sadece beslenme ile sağlanamıyor. Beslenmemizde yapacağımız değişikliklerle vücudumuza yeni toksinler eklemeyi kısıtlayabiliriz ancak var olan toksinleri idrar ve dışkı yoluyla da vücuttan zehirlerimizi atabilmeliyiz.

Detoks demek; vücudu sağlıklı bir düzene geçirmek için gerekli alt yapıyı oluşturmak demektir. Dış güzellik kadar; içten başlayan toksinlerden arındırma programlarına ihtiyaç vardır. Detoksu sağlıklı bir yaşam için gerekli olan ve her ay 3-5 gün sürelerle uygulanması gereken bir rutin olarak kabul etmek gerekmektedir.
Bahar detoks diyetini; her ay düzenli olarak uygularsak kendimizi daha iyi hissederiz. Bu bir arınmadır, uzun süreli yapılan bir diyet türü değildir. Özel olarak uygulanmalıdır ve bilirkişi tarafından detoks diyeti yapan kişi gözlemlenmelidir.

Bahar detoks diyetiyle ilgili bilgi edinmek önemlidir. Detoks diyetini yapan herkes mutlaka verim alır ve açıkçası herkesin belirli dönemlerde yapmasında büyük fayda vardır.

BAHAR DETOKS DİYETİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Detoks diyetinin; bağırsak ve sindirim sisteminin rahatlaması, gençleştirme, anti-aging, kilo verme gibi etkileri vardır.İnsülin direncini kırar , metabolizmaya yağ yakmasını öğretir.Ayrıca yapmış olduğumuz vitamin mineral takviyesiyle hücrelerimizi beslemiş oluruz.

Programımıza Burdur’da ilk kez Devlet Hastanesi Uzman doktorlarımızla başladık ve çok güzel sonuçlar aldık.Kendilerine başarılı,uyumlu,enerjik ve sağlıklı çalışmalarından dolayı teşekkür ve saygılarımı sunarım.

Başta Dr. Esin KORKMAZ, Dr. Ali BOYACI, Dr. Özlem MİRALOĞLU, Dr. Başak TIRAK BOYACI, Dr. Tuba ÇINAR OLCAY, Dr. Atilla BİRDİR ile hastane dışında yaptığımız bir çok değerli insanlarımıza da teşekkür ederim. Ayrıca yeni başlayan olan Dr. Kevser GÜRSOY , Dr. Sabri Seyhan OLCAY, Dr. Esin KORKMAZ, Ferhat ALTIN ve sağlık çalışanlarımıza başarılar dilerim.

Sağlıklı, enerjik, zinde bir yaşam için Bahar Detox’una Burdur Halkımızı bekliyorum.

burdurwebmedya
KÖŞE YAZARLARI

Copyright@ Burdurweb.com | 2010 - 2019 | Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları sitemize ve AA haber ajansı kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.