Son Dakika
17 Şubat 2019 Pazar
doruk-reklam

Salda Gölü’ndeki festivale izin çıkmadı

09 Haziran 2018 Cumartesi, 12:42

Salda Gölü kıyısında yapılacak gençlik festivaline Burdur Valiliği’nden izin çıkmadı.

Salda Gölü gençlik festivaline sosyal medya da çevrecilerin ve turizmcilerin başlattığı tepki çığ gibi büyümüştü.

Kamuoyunda tepkilerin çığ gibi büyümesi ve basında yer alan haberlerin ardından Burdur Valiliği, ilgili resmi kurumlardan festivalin korunan alana etkisi konusunda görüş istedi.

Edinilen bilgilere göre, Çevre ve Şehircilik, Kültür ve Turizm il müdürlükleriyle Orman ve Su İşleri Bakanlığı 6. Bölge Müdürlüğü’nün 3 gün sürecek festivalle ilgili değerlendirmelerinin ardından Burdur Valiliği Salda Gölü koruma alanı içerisinde festival yapılmasına izin vermedi.Valiliğin konuyla ilgili resmi yazısı Yeşilova Kaymakamlığı’na ve Yeşilova Belediyesi’ne iletildiği öğrenildi.

İŞTE BURDUR VALİLİĞİ’NİN BİLGİLENDİRMESİ

Yeşilova İlçesi Salda Gölü Belediye Halk Plajında Yeşilova Belediyesi ile bir Organizasyon Firması tarafından 29 Haziran – 2 Temmuz 2018 tarihleri arasında Salda Gençlik Festivali adı altında bir festival düzenlenmek istenilmiştir.

Yeşilova Kaymakamlığınca konu ile ilgili başvurunun Valiliğimize intikal ettirilmesi üzerine ilgili kurumların görev alanlarına ilişkin mevzuat hükümleri kapsamında yerinde yapılan tespit ve değerlendirmeler neticesinde, Salda Gölü Kıyısında yapılması talep edilen festival mahallinin 2. derece doğal sit alanı ve turizm merkezi sınırları içerisinde kaldığı, ayrıca Salda Gölü Sulak Alan Koruma Bölgeleri (Hassas Ekolojik – Tampon Koruma Bölgesi) içerisinde yer aldığı, etkinliğin özelikle hassas koruma bölgesi olarak tanımlanan plaj – sahil bölümü sınırlarına olumsuz etkileri olabileceği ve tampon bölge olarak adlandırılan alanda gerçekleştirilecek faaliyetlerin de genel olarak Salda Gölü Sulak Alan Koruma Bölgesine olumsuz ve zararlı etkilerinin olacağı değerlendirilmiştir.

Mahallinde yapılan tespit ve değerlendirmeler göz önüne alınarak, festival düzenlenmesi talep edilen alanın statüsü, kapasitesi, ilgili mevzuat hükümleri ve diğer açıklanan gerekçeler birlikte değerlendirildiğinde, belirtilen yerde söz konusu festivalin düzenlenmesi Valiliğimizce uygun görülmemiştir.

Yorum

  1. Erol KESİCİ

    06/09/2018 at 14:00

    Salda Gölü kıyısında buraya özgü endemik bitki türleri var. Buralara bilgilendirici tabelalar konularak gölü kullananların farkındalığı sağlanmalı. İnsanlar doğal alanları kullanırken neye zarar verdiklerini bilemeyebiliyorlar. Göle insanların ulaşımı konusunda koridorlar oluşturulmalı, gölün hidrobiyolojik yapısı mutlaka korunmalı. Buradaki en büyük sorun Salda Gölü’nün bir yönetim planının olmaması. Bir an önce alanın yönetim planı hazırlanarak hem doğaseverlerin gölle sağlıklı bir ilişki içinde buluşmaları hem de yöre halkının uzun vadeli sosyo-ekonomik kazanımlar sağlamasının yolu açılmalı. Aksi durumda Salda Gölü’nü birkaç yıl içinde kaybedeceğiz.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


kampüs gazetesi,burdur ceviz ezmesi,buhayad