burdurwebmedya
burdurwebmedya

Burdurweb, Burdur Haber, Burdur Haberleri, Burdur Son Dakika

Saldivler sinek avlıyor

Saldivler sinek avlıyor
Özgür Doğan
Özgür Doğan( info@burdurweb.com )
Gazeteci & Ziraat Mühendisi
3.241 kez okundu
07 Haziran 2019 - 13:54

Ramazan Bayramı’nın 2 gününü Salda Gölü’nde bir gününü de Antalya’da geçirdim. Turizm cenneti Antalya’yı anlatmaya gerek yok. Gittiğimiz mekanlarda ve sahillerde iğne atsan yere düşmeyecek vaziyette.

Büyük umutlarla alt yapısı olmadan reklam çalışması yapılan, sonra eksiklikleri görülünce apar topar tedbirler alma çabası içerisine girilen, yıllardır hem teknik hem de sosyolojik olarak bir takım gerçekleri hem sözle hem de yazılarımızla vurguladığımız Salda Gölü, namı diğer Türkiye’nin Maldivleri; Saldivler bu yıl bayramda adeta sinek avladı. Avlamaya devam ediyor. Paylaştığım fotoğraf da (Resim-1) belgesi. Ayrıca orada bulunan yerel halktan oluşan esnaftan edindiğim bilgiler de bunun göstergesi.

Resim-1

BURDUR VALİSİ HASAN ŞILDAK’A ÇAĞRIM

Burdur Valimiz Sayın Hasan Şıldak’a bu yazımda çağrıda bulunmak istiyorum. Saldivler diye tabir edilen kısma giderek orada bulunan hem köy halkını hem de esnafın sorunlarını ve taleplerini dinlemesini rica ediyorum. Kaymakamlığın işlettiği mekanlarda sağlanan katma değerin ne yerel halka ne de esnafa katkısı bulunmaktadır. Burada oluşturulan küçük pazar yerinde kısıtlı satışlar Burdur’daki turizmi ileri taşımaz. Saldivlere gelen tur otobüsleri, aradığını bulamazsa bir kere gelir bir daha gelmez. Buraya gelen yerli ve yabancı turistler aparatif ve fast food tarzı yemek bulamıyor. Tatilcilerin seyahatlerde vazgeçilmesi olan gözlemenin burada satışının izin verilmediği yerel esnaflarca tarafıma bildirilmiştir. Kamuoyuna soruyorum; Hangi tatil beldesine gittiğinizde gözleme görmediniz? Bu basit bir örnek. Bu yüzden burada acilen bir fizibilite çalışması yapılıp yapılan çalışmalar gözden geçirilip eksikliklerin tamamlanması ve 2019 yılının boşa gitmemesi için çaba harcanmalıdır. Haziran ayının başındayız ve sezon yeni başladı. Sezonun ortasına gelmeden bunlara çözüm getirilmelidir.

Saldivlere gelen yerli ve yabancı turisttin sadece tuvalet ve otopark ihtiyacı bulunmamakta. Oraya konulan 3 tane kafetarya hem ürün yelpazesi hem de kapasitesi bakımından yetersiz. Ayrıca kafetaryaların konumu göle epeyce uzakta. Bu kadar uzakta bulunan kafetarya, tuvaletler, duşa kabinler ve otopark insanları buraya gitmekten alıkoyar. İnanın Salda Gölü’ne hastası geliyor, engellisi geliyor, yaşlısı veya küçük çocuklar geliyor. İnsanlar bu kadar uzak mesafede konumlandırılan kafetarya ve otoparktan göl kenarına gelmeleri eziyetten başka bir şey değil. Kanunlar, yönetmelikler insanların hayatlarını kolaylaştırmak için var. Yönetmelikler gerekçe gösterilerek yapılan bu çalışmalar kamuoyunun bu turizm beldesine olan ilgisini kaybettirmeye yol açabilir.

NELER YAPILABİLİR?

Saldivler diye tabir edilen beyaz kumla ve mavi gölüyle ün yapmış bu bölgede acilen turizm işletmelerinin sayısı artırılmalı, gelen ziyaretçilerin yemek yeme ihtiyacını karşılayacak işletmelerin açılması için gerekli alt yapı çalışmaları yapılmalıdır. Otopark alanı da daha düzgün hale getirilmelidir. Otopark alanı çukur ve tümseklerden geçilmiyor. Ayrıca otopark ile göl kenarı arasındaki mesafe kısaltılmalı. Kısaltılmaya yönelik engeller varsa kısa sürede ve eziyetsiz göl kenarına insanların ulaşabilmesi için çözümler getirilmelidir. Göl kenarına ulaşmada doğanın ahengini bozmayacak ahşap ve benzeri malzemeden yürüyüş yolları konulması ziyaretçilerin göl kenarına ulaşmalarını kolaylaştıracaktır. Duş kabinler de yetersiz ve bunların da sayısının artırılması gerekmektedir. Ayrıca duyarsız vatandaşların çevreye verdiği zararların önüne geçilebilmesi için atık çöp sepeti sayısının görünür derece artırılması, temizlik ekiplerinin sıkça bölgeyi tarayarak kıyı bölgesini temiz tutmaları gerekmektedir. Dünya çevre günü ve haftasını yaşadığımız bu günlerde çevremize olan duyarlılığımızı tatil döneminde de göstermeliyiz.

SALDA GÖLÜ TABİAT PARKI

Salda Gölü Tabiat Parkı’nda ise her ne kadar da otopark, lokanta, kafetarya ve mesire alan bulunsa da, Jandarma tarafından koruma altında bulunsa da bu kadar ülkemiz açısından gözde bir turizm beldesi, yeterli alt yapıya sahip değil. Özellikle tuvaletlerde kuyruk meydana geliyor. Otopark kapasitesi yetersiz olduğundan otomobili ile gelenler geri dönmek zorunda kalıyor, kafetaryada ürün çeşitliliği az olarak dikkat çekiyor. Ancak burada yapılan teraslı restoran ise gerçekten buraya güzel bir hava katmış. Terasta Salda Gölü manzarası eşliğinde yemek yemek, çay ve kahve içmeyi herkese tavsiye ediyorum. Eksikleri dinleyip, kulak verip ve görüp adımlar atılmasını da ayrıca arzu ediyorum.

DOĞRU ZAMANDA REKLAM

Salda Gölü’nde alt yapı eksikleri giderilmeden tanıtım yapılmamalıdır. Altyapı eksiklikleri giderildiği takdirde geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi ulusal medya organları; televizyon, basılı yayın  ve internet gazeteleri başta olmak üzere ajans ve medya kuruluşları Burdur’a davet edilerek, Salda Gölü’nün eşsiz güzelliği ve hazır altyapısının tanıtımı yapılmalıdır.Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum, 300 dönümlük “Salda Gölü Millet Bahçesi” projesini geçtiğimiz aylarda Burdur’a gelerek duyurmuştu. Bu Millet Bahçesi, halen kullanımına devam edilen Yeşilova Belediyesi Halk Plajı’nda yapılacak. Fakat bu proje ne kadar gecikirse Salda Gölü’ne olan ilgi giderek azalmaya devam edecektir. Verilen müjdeler, sözler heyecana sebep olmakta ancak gecikmesinden dolayı hayal kırıklığına yol açmaktadır. Bu noktada Burdur Valiliği’nin ve milletvekillerimizin konunun üzerinde daha fazla mesai harcamasını arzu ediyoruz.

burdur ceviz ezmesi
KÖŞE YAZARLARI

Copyright@ Burdurweb.com | 2010 - 2019 | Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları sitemize ve AA haber ajansı kaynaklarına aittir. Haberleri kopyalamayınız.