doruk-reklam
doruk-reklam

SGK İl Müdürü Balban’dan sosyal güvenlik müjdeleri

12 Mayıs 2018 Cumartesi, 08:56

Sosyal Güvenlik Haftası bu yıl yine çeşitli etkinliklerle kutlanacak.

Burdur SGK İl Müdürü Bayram Balban, sosyal güvenlikteki yenilikleri ve reformları paylaştı. Hafta boyunca yapacakları etkinlikleri anlatan Balban en büyük müjdeyi de burada paylaştı. Balban, SGK Borcu olanlara da seslenerek indirim ve afların da geleceğinin müjdesini verdi.

GENÇLERİN GSS SORUNU ÇÖZÜLDÜ

Gençlerimiz bu ülkenin teminatı. Onların fikirleri, görüş ve önerileri bizim için çok değerli. Bu yüzden, gençlerle ilgili her dönemde çok güçlü düzenlemeler yaptık.
Gençlerimize, erken mezuniyet durumlarında sosyal güvencesini 2 yıl daha uzattık.
Bununla birlikte gençlerimizin 25 yaşına kadar olan Genel Sağlık Sigortası prim borçlarının tamamını sildik.

ÖĞRENCİLERİN AYLIĞI 25 YAŞINA KADAR KESİLMEYECEK

Diğer taraftan, aylık alan hak sahibi öğrencilerin 4-a kapsamında sigortalı bir işte çalışmaları halinde aylıkları kesiliyordu. Yapılan düzenleme ile öğrenciler çalıştığı bu süreler içerisinde 25 yaşına kadar yetim aylığını alabileceklerdir.

GİRİŞİMCİ GENÇLERİMİZİN BAĞKURU 1 YIL DEVLETTEN

Bir diğer çalışmamızda girişimci gençlerimize yönelik.
18-29 yaşındaki gençlerimizin yeni iş yeri kurmaları halinde 1 yıl boyunca sosyal güvenlik primleri devlet tarafından karşılanacak.
Gençlerimizi önemsiyoruz ve onların girişimciliğini her anlamda destekliyoruz.

EMEKLİYE PROMOSYON

Gençlere değindikten sonra emeklilerimize yapılan uygulamalardan da bahsetmek yerinde olacaktır. Zira onlar dünün gençleriydi.
Bu kapsamda, emeklilerimizle ilgili yıllardır gündemde olan promosyonlar geçen yıl çözüme kavuştu. Emeklilerimize, maaşını 3 yıl boyunca aynı bankadan çekmek koşuluyla belirli miktarlarda promosyon verilmiştir.

AYLIKLARIN KONUTLARINDA ÖDENMESİ

Yine emeklilerimizin talepleri halinde maaşlarını konutlarında ödeme imkânı getirilmiştir.

EMEKLİLERE 1000 TL BAYRAM İKRAMİYESİ

Ömürlerinin en verimli, en üretken yıllarını ülkesine ve milletine hizmet ederek geçiren emektar vatandaşlarımıza, kimseye muhtaç olmadan yaşayabilecekleri güvenli bir ortamı hazırlamayı; hem sosyal devlet anlayışımızın gereği; hem de insanî bir görev olarak addediyoruz.
Bu doğrultuda, emeklilerimizin ekonomik refahlarının artırılması amacıyla Ramazan ve Kurban Bayramında emeklilerimize 1000 TL’lik bayram ikramiyesi verilecek olup ilk ödemeler Ramazan Bayramı öncesinde yapılacaktır.

İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ BAŞLATILDI.

Şimdi gelelim işverenlerimize yönelik uygulamalara.
Bilindiği üzere, dünyada oluşan ekonomik krizin ülkemize yansıyan etkilerini azaltmak amacıyla devletimiz bir dizi programlar ve projeler üretmektedir.
Bu doğrultuda, Cumhurbaşkanımızın Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘milli seferberlik’ çağrısı üzerine, işsizliğin azaltılması ve istihdamın artırılması amacıyla istihdam seferberliği programı başlatılmış ve işverenlerimize yönelik teşvik paketleri açıklanmıştır.

İLAVE İSTİHDAM TEŞVİKİ

Bu paketler içerisinde en dikkat çeken teşvik ilave istihdam teşvikidir.
Geçen yıl yürürlüğe giren teşvikte işverenlerin mevcut teşvikle işe alacakları her bir sigortalı için sadece işçinin maaşını ödeyecek olup, geriye kalan bu yıl için en düşük 883,01 TL tutarındaki prim ve vergi yükümlülükleri devlet tarafından karşılanacaktır.

BİR SENDEN BİR BENDEN TEŞVİĞİ

Yine, sene başında istihdam seferberliğinin ikinci fazı kapsamında çıkarılan bir diğer önemli teşvik ise bir senden bir benden teşvikidir.
1 ila 3 çalışanı olan imalat iş yerlerinin çalışan sayılarına ek olarak ilave istihdam ettikleri 18-25 yaş grubundaki gençlerin ücret, sosyal güvenlik primleri ve vergileri bir ay işveren, bir ay devlet tarafından ödenecektir.
Her bir çalışan başına 1.603 TL ücret ve 883 TL Prim ve vergi desteğiyle birlikte işverenlerimizin toplam alacağı teşvik tutarı 2.486 TL olacaktır.

DİĞER TEŞVİKLER

Bu teşviklerimizin dışında işverenlerimizin sunulan 10’dan fazla teşvik bulunmaktadır.
• İşsizlik ödeneği alanlara ilişkin teşvik
• Kadın Genç ve Mesleki Belge sahibi olanlara ilişkin teşvik
• Engelli Teşviki
• Yatırım Teşviki
• İlave 5 ve 6 puanlık indirim teşvikleri gibi her işverenin durumuna münhasır birçok teşvikimiz bulunmaktadır.
Bunları burada uzun uza diye anlatmaya gerek yok. İhtiyaç halinde bilgi almak isteyen işverenlerimizi bizzat ziyaret ediyor, onları bilgilendiriyoruz. Bununla birlikte yine talepleri halinde sivil toplum kuruluşlarına seminerler düzenliyoruz.

BAĞKURLULARA +5 PUANLIK TEŞVİK

Diğer taraftan, işçi çalıştıran işverenlerimize yönelik uygulanan +5 puanlık indirim teşvik uygulamasından esnaf ve çiftçi olan sigortalılarımızda yararlandırılmıştır. Buna göre primini her ay düzenli ödeyen esnaflar için ödenmesi gereken prim tutarı % 15 civarında düşüyor.
• Esnaf : 700,18 TL yerine 598,70 TL ödüyor.
• Tarım : 583,48 TL yerine 498,92 TL ödüyor.

MUHTARLARIN PRİMİ DEVLETTEN

Geçtiğimiz yıl çıkarılan bir Kanun Hükmünde Kararname ile Köy ve Mahalle muhtarlarımızın primlerini devlet karşılayacak. 2018 yılı itibariyle 700,18 TL’ye denk gelen bu tutarı artık muhtarlar ödemeyecek.

BAĞKURLUYA İHYA

Esnaf ve Tarım sigortalılarımızın birikmiş prim borç yükünden kurtulması için 4/b prim (Bağ-kur) borçları dondurmuştur. Bugünlerde meclisten çıkacak olan kanun ile onları tekrardan ihya etme imkânı getiriyoruz ki bu çok önemli. Dondurulan tarih itibariyle ödenecek prim miktarının baz alınacağı bu uygulama, bugüne kadar ki yapılandırmalarda olmayan bir durum.
4/b prim borcu olan esnaf ve tarım sigortalılarımızın bu güzel imkândan faydalanmalarının kendilerinin menfaatine olacağını düşünüyorum.

YENİDEN YAPILANDIRMA İMKANI

Aynı kanunla vergi ve prim borçlarıyla ilgili yeniden yapılandırma imkânı getiriyoruz. Borçlular peşin ödemeyi istemeyi halinde faizlerinin yüzde 90’ını silmiş olacağız ve 36 aya kadar taksitlendirme imkânı tanıyacağız.
Bu yapılandırma ile ilgili de onay sürecinin bitmesine müteakip bilgilendirme çalışmalarını başlatacağız.

KAYIT DIŞI İLE MÜCADELE

Sosyal Güvenlik sisteminin en önemli sorunlarından birisi olan kayıt dışı istihdama değinmeden geçmek olmaz.
Kayıt dışı istihdam, ülke olarak hepimizin sorunu olup sosyal güvenliğin sürdürülebilirliğini olumsuz etkilemektedir.
“Sigortasız çalışma, sigortasız çalıştırma” sloganı ile çıktığımız bu yolda amacımız, sigortasız çalıştırılan vatandaşlarımızın da sosyal güvenlik şemsiyesi altına alınmasını sağlamaktır.
Bu sorunla mücadelemizde, ilgili tüm kesimlerin desteği büyük önem arz etmektedir. Bu kapsamda da çalışmalarımız oldukça hız kazanmıştır. Kayıt dışı istihdamla mücadele noktasında en çok önem verdiğimiz çalışmalardan biri bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmalarıdır.

ALO 170
Kayıtdışı istihdamın azaltılması çalışmalarından birisi de ALO 170 uygulamasıdır.
Kurumumuz, her türlü öneri, şikâyet, soru, sorun, bilgi vb. konularda vatandaşlarımıza Alo 170 numaralı hattan çözüm sunmaktadır.
Dün itibariyle aldığım rakamlarda bu yıl içerisinde 5.787.683 kişinin Alo 170 hattına başvuru yapmıştır.
Sonuç itibariyle, merak ettiğiniz soruların cevabını öğrenmek için bir tanıdığa veya sosyal güvenlik kurumuna gitmenize gerek kalmadan bu tür sorularınızı bir telefonla halledebiliyorsunuz.

İNTERNET UYGULAMALARIMIZ
Yine bildiğiniz üzere, Kurumumuz dijital platformda ve sosyal ağlarda son derece aktif bir hizmet vermektedir. Kurumumuz internet uygulamalarımız ile sigortalılarımıza anlık bir yönlendirme hizmeti sunmaktadır. Bu sayede sigortalılarımız ve işverenlerimiz işlemlerinin çoğunu internet ortamından gerçekleştirmektedir. Bu kapsamda 115 uygulama ile e devlet üzerinden en çok hizmet veren kurum Sosyal Güvenlik Kurumu olmuştur.

VAR GÜCÜMÜZLE DEVAM EDECEĞİZ

Sosyal Güvenlik Kurumu kurulmasından bu yana milletimiz için var gücümüzle elimizden gelen gayreti göstermeye çalışıyoruz, bundan sonra da inşallah gerek çalışma koşulları, gerek çalışma şartları, talepleri, beklentileri, ihtiyaçları doğrultusunda her konuda yine var gücümüzle çalışmaya ve milletimize hizmet etmeye devam edeceğiz.” Dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


kampüs gazetesi,burdur ceviz ezmesi