burdurwebmedya
burdurwebmedya

Burdur Haber, Burdur Haberleri

Tarım ve hayvancılığın kalbi Burdur Fuarı ‘nda atacak

Tarım ve hayvancılığın kalbi Burdur Fuarı ‘nda atacak
1.455 kez okundu
22 Mart 2017 - 9:45

 
Burdur’da bu yıl 3. sü düzenlenecek Teke Yöresi Tarım ve Hayvancılık Fuarı, 80 bin ziyaretçiye ev sahipliği yapması hedefleniyor.

GL Platform Fuarcılık tarafından gerçekleştirilen Teke Yöresi 3. Tarım ve Hayvancılık Fuarı 27-30 Nisan tarihleri arasında  Uzay Çatı altındaki Burdur Kapalı Pazar Yeri’nde düzenlenecek. Büyük ve küçükbaş hayvanların sergileneceği fuar,  çiftlik ekipmanları ve teknolojileri, genetik alanındaki son yenilikleri, yem sektöründeki gelişmeleri görücüye çıkacak. Fuarda sektörün önde gelen firmaları, birlikler, kooperatifler stant açacak. Yurt içi ve yurt dışı alıcılarla buluşma olanağı yakalayacak.

Fuarın tanıtımı için düzenlenen basın toplantısında konuşan Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz,  kent ekonomisi güçlü olan bölgelerde toplumsal refahın da arttığına dikkat çekti. Furın da kent ekonomisine dolaylı katkısı olacağını belirten Ercengiz, “Hedeflenen ziyaretçinin Burdur’a gelmesi bizler açısından önemli. Belediye olarak üzerimize düşen neyse yerine getireceğiz. 200 firma gelecek. Bu firmalara en uygun şekilde yardımcı olacağız” dedi. Burdur Valisi Şerif Yılmaz da tarım ve hayvancılık sektöründe “üretim” sıkıntısının olmadığını ancak üretilenin katma değerinin Burdur’da kalmasının önemli olduğunu söyledi. Yılmaz, düzenlenecek fuarın bu yapıda olmasını arzu ettiklerini belirtti.

SEKTÖR ULUSAL FUARA KİLİTLENDİ
Toplantıya katılan sektör temsilcileri ise fuarın artık “ulusal” düzeye çıkmaya hazır hale geldiğini belirtti. Türkiye Köy Kooperatifleri Merkez Birliği Başkanı Yakup Yıldız, “İlk iki fuarda katılımcılar çok memnun ayrıldı. Artık ulusal fuar olma zamanı geldi” dedi.  Burdur Ticaret Borsası Yönetim  Kurulu Başkanı Yılmaz Başar da “Adı Burdur Fuarı olarak görülebilir ama aslında bu fuar Teke yöresinin fuarı. Geçen yıl 54 bin kişi ağırladık bu yıl 80 bin ziyaretçi bekliyoruz. Hedefimiz daha da yukarısı” diye konuştu. Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik de “Bu fuar, Burdur’a yakışıyor” dedi. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz da fuar kapsamında düzenlenecek çalıştaylarla üreticilerin sektördeki yeni gelişmeler hakkında bilgilendirileceğini açıkladı.

BURDUR’DAN ISPARTA’YA YENİ FUAR ALANI ÖNERİSİ
Burdur İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kamil Özcan, kentin ulusal fuar potansiyeli olduğunu ancak bunun için bir fuar alanın da şart olduğunu belirtti. AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik de fuarın uluslararası hale getirilmesi için bir fuar alanının şart olduğunu söyledi. Bu nedenle “ortak” iş yapılması önerisini getiren Özçelik, komşu il Isparta ile birlikte hayata geçirilicek projeyle yeni bir fuar alanının kurulabileceğini söyledi. Özçelik, “Isparta ayrı Burdur ayrı demeyelim, ilk defa ortak bir iş yapalım o da fuar alanı olsun. Yarısı Burdur, yarısı Isparta sınırında olsun. Avrupa’da gördük şehirler iç içe girmiş vaziyette. Burdur hazır, Isparta’da da hazırsa hayata geçirelim engel tanımayalım” dedi.

TEKE YÖRESİ FUARINA SAHİP ÇIKTI

GL Platform Fuarcılık Genel Müdürü Gül Ceylan, tarım, hayvancılık ve yem teknolojileri sektörünün en iyi firmalarının fuarda biraraya geleceğine dikkat çekti. Ceylan, “Biz Burdur için çok heyecanlıyız. Bunun nedeni Burdur fuarına sahip çıkıyor. Teke yöresi sahip çıkıyor.  Fuarımızda yeni ürünlerle birlikte hayvansal ve bitkisel ürünlerin işlenmesine yönelik yeni teknolojilerin tanıtımları da olacak. İşletmeler arasında yeni ticari ilişkiler kurulması, pazar payının artırılması ve geleceğe dönük akılcı yatırımların yapılmasına da aracılık edecek. Bizi yalnız bırakmayan üreticilerimize gönülden teşekkür ediyoruz” dedi.

ÜRETİCİLER ALICILARLA BULUŞACAK
Teke yöresi olması nedeniyle Burdur’un yanısıra Denizli, Afyonkarahisar, Isparta ve Antalya’yı da kapsayan fuar,  sektörel üretimin her aşamasında yer alan firmaları biraraya getirip yeni işbirliklerine de zemin hazırlayacak. Tarımsal kimya ürünleri, ekolojik ve organik tarım, traktör ve biçerdöver, tarım makinaları, sulama, seracılık,  toprak ölçüm sistemleri, zirai ilaçlar, bahçe ekipmanları, gübre ve veterinerlik hizmetlerine yönelik stantlar da fuar ziyaretçilerini ağırlayacak.

EN GÜZELİ SEÇİLECEK

Fuar, ayrıca düzenlenecek yarışmalarla renkli görüntülere de sahne olacak. Burdur İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ve Burdur Kırmızı Et Üreticileri Birliği tarafından ilk kez düzenlenecek “En Verimli Besi” yarışmasında  Teke Yöresinin üstün genetik ve ırk özelliklerine sahip ırkları boy gösterecek. Burdur Köy-Koop ve Burdur Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından düzenlenecek 2. Honamlı Keçi ve Teke Güzellik Yarışması ile heyecan doruğa çıkacak.
 
 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Copyright@ Burdurweb.com | 2010 - 2019 | Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları sitemize ve AA haber ajansı kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.