hava

Vatandaşa Bunu Etmeyin

Son Güncelleme :

01 Kasım 2013 - 22:52

/ 449 kez okundu kez okundu.
Vatandaşa Bunu Etmeyin
----- REKLAM -----

Ülkemizde yapılan bazı politikalar vatandaşın ihtiyaçlarını karşılamasını engelliyor.Hem de çok önemli ihtiyaçlar. Ülke’nin büyük bir bölümü Kurban’dan Kurban’a eti evinde bollukla görüyor.Et vatandaşın evinde lüks olan bir yiyecek haline geldi.Bunda devletin uyguladığı politikalar ile üretimdeki sorunlar etkili olmakta.

 

Etin kilogram fiyatı il il değişmekte olup en az 20 ile 30 Lira aralığında değişiyor. Et-Balık Kurumu 1 kilogram etin maliyetini 15.8 Lira olarak belirtmişti. Yani evimize gelen et normal bir fiyat gibi gözüküyor.Ancak söz ettiğim kurum 2012 yılında 9.5 Liraya ithal et alıp stokuna koyarken, piyasaya rahatlatmak yerine ithal ürünlerini doğal olarak kamu kuruluşlarına satarak kamu kuruluşlarında çalışanların bol bol et yemesini katkıda bulunmakta. Her halde kamu kuruluşunda çalışan hemen hemen her gün menüde et görmeyen memur yok gibidir.
 
Makalem de et gıdasına değinmemin önemi ise besin değerinin yüksek olmasından kaynaklanmaktadır. Çünkü et, sahip olduğu yapı taşı sayesinde insanların ihtiyacı olan protein maddesini barındırır.Protein iskelet ve kas sisteminin ana öğesidir. Yeterli alınmadığında vücutta kas ve iskelet sisteminde anormallikler ve problemler görülebilir. Bunun yanı sıra çağımızın hastalıklarından Alzheimer (Alzaymır) hastalığı yapılan araştırmalarda B12 vitaminin vücuda alınmadığı durumlarda ilerleyen yaşlarda hastalığa dönüştürmektedir. B12 vitamini de et gıdasında bulunmaktadır. Gençler de bile yeterli et tüketimi alınmadığında unutkanlık problemleri gözlenmektir.
 
Vatandaşın sağlığı için stratejik gıda olan et ürünün maliyetinin yüksek olması mazot fiyatlarının ve tarım girdilerinin yüksek olması, girdilerin yüksek olması nedeniyle hayvan yemi fiaytlarının yüksek olmasına bu da doğal olarak büyük ve küçük baş hayvanların et üretiminde maliyeti yükseltmektedir. Ülkemizde bulunan mera (yeşil otlatma) alanlarının yetersizliği ve kalitesizliği de maliyetin yükselmesinde etkili olmaktadır. Üretimde ki dengesizlik, çiftçinin eğitim yetersizliği de dolaylı yoldan maliyetleri yükseltmektedir.
 
Devletin bu konulara daha ciddi bakması gerekiyor. Brezilya gibi ülkelerde et 1 kilogramı 7-8 Liraya Avrupa’da 6-7 Liraya mal edilmekte vatandaşlarının sofralarına uygun fiyatta sunulmaktadır.

türk porno

----- REKLAM ---------- REKLAM -----