burdurwebmedya
burdurwebmedya

Burdur Haber, Burdur Haberleri

Yerli otomobil için en uygun yer, Burdur

Yerli otomobil için en uygun yer, Burdur
Mehmet Can Doğan
Mehmet Can Doğan( mehmetcandogan1506@hotmail.com )
1.118 kez okundu
31 Aralık 2017 - 10:34

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ilk defa 2011’de gündeme getirdiği “yerli otomobil” projesini yürütecek konsorsiyumu açıklarken, aracın ticari satışının dört yıl içinde başlayacağını söylemişti. Türkiye’nin otomobili projesi için çalışacak 5 firmayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamıştı.Zorlu Holding, Anadolu Holding, BMC, Kıraça Holding, Turkcell’in bu konsorsiyumda yer almasıyla yerli otomobilin üretimini yapılacağı açıklandı.

Yerli otomobilin üretiminin açıklamasından sonraki süreçte ,bu üretimin nerede yapılacağı sorusu gündeme geldi.Şuana kadar yerli otomobilin üretim konusunda da Türkiye’de bazı sanayi kentleri yer verme konusunda talipli oldu.Bu süreçte ise , yer konusunda talip olan illerin hepsinin özelliği gelişme sağlamış ve nüfus bakımından da oldukça sıkışmış iller arasında olduğu görülmektedir.İlerleyen dönemlerde bu illerde yerli otomobilin üretilmesi gerçekleşirse eğer, nüfus anlamında daha da sıkıntı yaşacaklardır.

Bu konuda Burdur ilinin gerek coğrafi konum açısından, gerekse lojistik merkez olma açısından uygun bir konumdadır.İlimiz, Antalya limanına 130 km, İzmir limanına 400 km, Mersin limanına 665 km, Süleyman Demirel Havalimanına 30 km, Antalya Havalimanına 140 km, Denizli Çardak Havalimanı’na 117 km sahiptir.İlimizde Cumhuriyeti’n ilk yıllarından beridir kullanılan bir demiryolu mevcuttur.Ayrıca Burdur-Isparta-Antalya YHT projesi içerisinde yer almaktadır.İlimizde ileriki yıllarda yapılması planlanan İzmir-Aydın-Denizli-Burdur-Antalya otoyolu ve İstanbul-Burdur-Antalya otoyol güzergahını da Burdur’dan geçmektedir.

İlimizin yol,liman,hava alanı, demir yolu ulaşımı konusunda Türkiye’nin çoğu ilinden daha iyi bir noktadadır.İlimizde yerli otomobil için ise arazi konusunda da yeterince karşılama kapasitesine sahiptir. BURTRAK, 722 dönüm arazisi 30 dönüm kapalı alanı, 30 yıldır atıl kalmış arazisi yatırım için beklemektedir. Ayrıca Burdur Mensucat Fabrikası arazi 388 dönüm ve 15 dönüm kapalı alanı ile yine yatırım beklemektedir.Bu iki fabrika arazisi ile 1110 dönüm ve Isparta sınırına yakın yaklaşık 860 dönüm bu alana uygun olup toplamda 2000 dönüme yakın arazi mevcuttur.Burdur-Isparta yerli otomobili ortak olarak yapılması uygun görülürse eğer, toplamda 9 bin dönüm arazi mevcuttur.

Burdur ilinin gelişmesi için “SANAYİ” şarttır.İlimiz coğrafi açısından uygun bir konumda olmasına rağmen sanayi gelişimi açısından yeterince imkanı bulamamıştır. BURTRAK traktör fabrikası çalıştığı dönemlerde yüzlerce ev ve kişi evine ekmek götürmekteydi.Ayrıca traktör fabrikasının sağladığı yedek parça,servis ve küçük sanayi sitesi gelişimi sağlanarak, ilimizde önemli ekonomik hareketlilik sağlamıştır.

İlimizin ve ülkemizin gelişimi konusunda yerli otomobil önemli bir yerde ise, Burdur için yerli otomobil üretimi içinde o kadar önemli bir yerdedir.Yerli otomobil için en uygun yer Burdur’dur.Yerli otomobilin ilimizde üretilmesi konusunda Milletvekillerimiz, yerel yöneticilerimiz,sivil toplum kuruluşları ve Burdur halkı da gereken özveri göstereceğinden eminim.Buradan da başta sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sayın Başbakan Binali Yıldırım, Sayın Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Sayın Orman ve Su İşleri Bakanı Fahri Hemşerimiz Veysel Eroğlu, Sayın Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Sayın Valimiz Şerif Yılmaz ,ilimizin Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Reşat Petek’e, yerli otomobilin üretiminin Burdur’da yapılması konusunda desteklerini tüm Burdurlular olarak talep etmekteyiz.

twitter/mehmetcan15

burdurwebmedya
KÖŞE YAZARLARI

Copyright@ Burdurweb.com | 2010 - 2019 | Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları sitemize ve AA haber ajansı kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.