Son Dakika
26 Nisan 2018 Perşembe
doruk-reklam

Burdur MAKÜ’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’a fahri doktora

11 Mart 2016 Cuma, 19:40

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhuriyet Meydanı’ndaki toplu açılış ve Burdur Valisi Hasan Kürklü’nün makamındaki ziyaretinin ardından Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Konferans ve Sergi Salonu’nda düzenlenen, Fahri Doktora Payesi ve 1. Uluslararası Mehmet Akif Ersoy Bilim ve Sanat Ödül Töreni’ne katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, 2002’de 9 bin civarında olan profesör sayısının 21 bine yükseldiğini, 5 bin civarında olan doçent sayısının 14 bini geçtiğini, 193 üniversitede toplam 149 bin akademik personelin görev yaptığını belirtti.

Başvuru yapan her üniversite öğrencisinin burs veya kredi alabildiğini ifade eden Erdoğan, “2002’de lisans öğrencilerine verilen aylık kredi burs miktarı 45 liracıktı. Ama bugün 400’dü, şimdi yeni uygulama daha farklı olarak da planlanıyor” dedi.

erdogan-fahri doktora-burdur-maku

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2002’de 190 olan yükseköğrenim yurt sayısının 14 yılda 411 ilave ile 601’e yükseldiğini ve yurtlardaki öğrenci sayısının neredeyse birebir artarak, 470-480 bin olduğunu kaydetti.

Bunun kolay olmadığını anlatan Erdoğan, “276 binden alacaksın, öğrenci sayısını 458 bine çıkaracaksın. Yoğun bir çalışma” diye konuştu.

Yurtların koğuş sisteminden bir, üç veya dört kişilik, içinde banyosu, tuvaleti, aynı zamanda buzdolabı olan, interneti bulunan otel konforunda odalara dönüştürdüklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gelecek dönemde bu hizmetlerin artarak devam edeceğini bildirdi.

Törende daha sonra, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a fahri doktora payesi verildi.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz da törende şunları söyledi:

“İsmini taşımaktan gurur duyduğumuz vatan ve istiklal şairi, fikir ve dava insanı Mehmet Akif Ersoy’u ve onun eserlerini her platformda dile getirerek, onun örnek şahsiyetini ve fikirlerini daima canlı tutması, özellikle genç kuşakların Asım’ın nesli olmalarında öncü bir rol üstlenmesi, bizzat kendilerinin bir rol model olması, siyaset ve devlet adamlığı süresince yurt içinde ve yurt dışında milli kültür mirasımıza gösterdiği hassasiyet, mazlum insanlara ve insanlığa katkıları hasebiyle Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a eğitim sosyolojisi alanında Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Fahri Doktora Payesi verilmiştir.”


burdur ceviz ezmesi,gülev,destina kafe,ozgur dogan,ormak tarım,kanal burdur