Son Dakika
19 Ocak 2019 Cumartesi
doruk-reklam

Burdur ‘da silah atanlara ve fişek kullananlara artık tolerans yok

17 Ağustos 2018 Cuma, 10:21

Burdur’un Bucak ilçesinde yaşanan maganda kurşunun 14 yaşındaki bir çocuğun hayatını kaybetmesine neden olduğu ibret alınacak olan silah kullanımını yine gündeme getirdi.

Burdur Valiliği ateşli silah kullanımına istinaden yazılı açıklamada bulundu. Yazılı açıklamada “Bütün vatandaşlarımızın bu konularda duyarlı olması ve kolluk görevlilerine yardımcı olmaları büyük önem arz etmektedir.” Denildi. Açıklamada bundan böyle İl genelinde düğünlerde, konvoylarda ve diğer kutlamalarda ateşli silahların kullanılmasına, havaya ateş edilmesine ve havai fişek atılmasına kesinlikle izin verilmeyeceği özellikle belirtildi.

İŞTE BURDUR VALİLİĞİNİN YAZILI AÇIKLAMASI

Burdur İli genelinde özellikle düğünlerde ateşli silahların kullanımı ve havai fişek atılması konusunda yoğunluk yaşandığı görülmektedir. Ateşli silahların toplu ortamlarda bilinçsizce kullanılması pek çok istenmeyen sonuç doğurduğu gibi, bilindiği üzere ateşli silahların bulundurulması, taşınması ve kullanılmasına ilişkin kurallar mevzuat hükümleriyle belirlenmiştir. Buna göre yerleşim yerlerinde ve toplu bulunulan mahallerde silah kullanımı yasaklanmış, yasaklara uymayanlara yönelik olarak da cezai yaptırımlar öngörülmüştür.

Havai fişek kullanımı ise İl Mahalli Çevre Kurulu’nun 12.01.2017 tarihli ve 96 Kararı ile İl genelinde yasaklanmıştır.

Yukarıda belirtilen her iki konuda Valiliğimizin (İl Yazı İşleri Müdürlüğü) “Ateşli Silahların Kullanımının ve Havai Fişek Atışının Önlenmesi” konulu 2017/2 sayılı Genelgesi göz önüne alınarak;

1. İl genelinde düğünlerde, konvoylarda ve diğer kutlamalarda ateşli silahların kullanılmasına, havaya ateş edilmesine ve havai fişek atılmasına kesinlikle izin verilmeyecektir. Düğün ve diğer kutlamalar için yapılan başvurular esnasında bu husus başvuru sahibine tebliğ edilecektir.

2. Kolluk birimleri tarafından söz konusu yasaklara uyulması konusu en etkili şekilde denetlenecek, aksine bir uygulamaya izin verilmeyecek, yasağı ihlal edenler hakkında gerekli işlemler yapılacaktır.

3. Konu Kaymakamlarımız tarafından bizzat takip edilecek, ayrıca bütün köy ve mahalle muhtarlarına bilgilendirme yapılarak Genelge hükümlerini uygulamaları sağlanacaktır.

Bütün vatandaşlarımızın bu konularda duyarlı olması ve kolluk görevlilerine yardımcı olmaları büyük önem arz etmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 16/08/2018

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


kampüs gazetesi,burdur ceviz ezmesi