burdurwebmedya
burdurwebmedya

Burdurweb, Burdur Haber, Burdur Haberleri, Burdur Gündemi

Esenevler sakinleri çözüm istiyor

Esenevler sakinleri çözüm istiyor
4.485 kez okundu
01 Temmuz 2019 - 19:42

Esenevler Konut Yapı Kooperatifi sakinleri Burdur-Fethiye yolunda devam eden köprü ve menfez çalışmalarından dolayı mağduriyetlerini dile getirdi.

Semt sakinleri yağan şiddetli yağıştan dolayı açılan menfezden gelen dağ suyu ve yol su kanallarından gelen suların sele dönüşerek menfez vasıtasıyla evlere su basmasına neden olarak mağduriyet yaşattığını ifade etti.

Esenevler Konut Yapı Kooperatifi sakinleri basın açıklamasında bulunarak devlet yetkililerinden mağduriyetlerinin giderilmesi için çağrıda bulundu. 2015 yılında konuyla ilgili DSİ İl Müdürlüğü’ne yazılı dilekçe ile başvuruda bulunduklarını kaydeden Esenevler Konut Yapı Kooperatifi sakini Orhan Sarıyıldız, kendilerine gelen cevap yazısında muvafakat istendiğini belirtti. Sarıyıldız, evlerin üzerinden kanal geçirilmesi yerine 650 metre ileride bulunan dereye verilmesinin daha akılcı ve mağduriyet yaratmayacağını vurguladı.

İŞTE ESENEVLER SAKİNLERİNİN AÇIKLAMALARI

Esenevler Konut Yapı Kooperatifi sakinlerini açıklaması ise şöyle:

SS Esenevler Konut Yapı Kooperatifi Burdur ili, Merkez Çendik Köyü Gemlik Mevkiinde 23-24 Paftada, Burdur Merkeze 10 km uzaklıkta olup, 30 dönüm arazi üzerinde 650 üyeli olarak 1978 yılında kurulmuştur.

Bahse konu alanda 22/09/1980 tarihinde Mülga İmar ve İskan Bakanlığınca 1/1000 ölçekli mevzi imar planı onanmıştır.

Kooperatif sahasında 350-400 e yakın yapılaşma mevcut olup, 2018 yılında çıkan İmar Barışı Yasasına göre yapı sahiplerinin büyük çoğunluğu Çevre ve Şehircilik Bakanlığına müracaatta bulunarak Yapı Kayıt Belgelerini alınmış olup, hali hazırda içerisinde oturanlar mevcuttur.

Burdur Fethiye karayolu çalışmaları halen devam etmekte olup, bu kapsamda eskiden de bulunan bir köprü yeniden yapılmaktadır. Lakin bu köprü yapılmasında 2 tanede menfez bu köprüye bağlanmış olup, gelecek olan sel ve su baskınlarına davetiye çıkarmıştır. Bu hususta defalarca yetkili merciilere tarafımızdan söz konusu köprünün can ve mal kaybına neden olacağına dair dilekçeler verilmiş ancak bir sonuç alınamamıştır. Lakin sadece sözlü olarak söylenen bu köprünün 1960 yılından bu yana olduğu için köprünün iptal edilemeyeceğidir.

Şimdi burada insanın aklına gelen 1960 yılında köprüyü yapan devlet, 1980 yılında da mevzi imar planını onaylayan ve parselleyen devlet, bakın bu köprünün bitiminde başlayan bir dere var mı?
Maalesef bir dere yok…

Biz kooperatif üyelerinin devlet büyüklerimizden talebi can ve mal kaybı yaşanmadan gerekli önlem ve tedbirlerin alınmasıdır.

Ayrıca bir iki çözüm önerimiz de var; burada bizim gözlemlediğimiz yapılabilecek olan;

1. Köprü iptal edilerek menfezler genişletilerek kooperatifin girişinde bulunan kavşaktaki köprüye birleşmesi,
2. Köprüden sonra yolun kenarından bir kanal açılmasıyla gelecek olan sel ve suyun göle tahliye edilmesidir.
Saygılarımızla arz ederiz.

.

dilamed
KÖŞE YAZARLARI

Copyright@ Burdurweb.com | 2010 - 2019 | Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları sitemize ve AA haber ajansı kaynaklarına aittir. Haberleri kopyalamayınız.