burdurwebmedya
burdurwebmedya

Burdurweb, Burdur Haber, Burdur Haberleri, Burdur Gündemi

Yaşayan tarihte serpme kahvaltı keyfi

Yaşayan tarihte serpme kahvaltı keyfi
4.132 kez okundu
04 Temmuz 2019 - 12:00

Burdur’un yaşayan tarihi Mısırlılar Evi’nde kahvaltı keyfi başladı.

Burdur merkez Oluklaraltı mevkinde bulunan Mısırlılar Evi’nde Burdur Öğretmenevi ASO’un işletmesiyle Burdurlu vatandaşlar başta olmak üzere yerli ve yabancı misafirlerin serpme kahvaltı yapabilmeleri için gözde mekanlardan biri haline geldi.

Tarihi Mısırlılar Evi’nde hem ev içerisindeki odalarda hem de avlulada serpme kahvaltı keyfini yaşamak mümkün. Burdur Öğretmenevinin işlettiği Mısırlılar Evi’nde Serpme Kahvaltının yanı sıra Gözleme, Bazlama, Katmer, Tost çeşitleri, Su Böreği, Sıcak Çorba, Köfte Ekmek, Köfte Piyaz, Zeytinyağlı Sarma, Gölhisar Kavurma gibi leziz çeşitler beğeniye sunuldu. Tarihi Mısırlılar Evi’nde ayrıca talebe göre özel menü hazırlanmakta olup toplantılara, özel gün ve kutlamalara, kadın günlerine ve birçok çok amaçlı toplantıya yaklaşık 50 kişiye kadar aynı anda hizmet verebilmektedir.

TARİHİ MISIRLILAR EVİ HAKKINDA

19. Yüzyılın tarihi miraslarından biri olan Mısırlılar Evi, iki katlı, taş temel üzerine bağdadi olarak yapılmış olup çatısı alaturka kiremit ile örtülmüştür. Alt katta kışlık odalar ve kiler, üst katta ise ortadaki ince uzun sofaya açılan dört oda yer almaktadır. Tavanlar ahşap işlemelidir. Bol sayıda pencereler ışıklandırmayı sağlarlar ve ahşap kepenklidirler. Odalarda alçı şerbetlikler, ahşap yüklükler, ahşap tavan ve tabanlar ortak özelliklerdir. Tavanda dairelerle oluşturulmuş, çiçek motifleriyle bezenmiş bir orta göbek ve bunu çevreleyen baklava dilimi motifleri ile süslü bir bordür yer almaktadır.

dilamed
KÖŞE YAZARLARI

Copyright@ Burdurweb.com | 2010 - 2019 | Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları sitemize ve AA haber ajansı kaynaklarına aittir. Haberleri kopyalamayınız.