burdurwebmedya
burdurwebmedya

Burdurweb, Burdur Haber, Burdur Haberleri, Burdur Gündemi

Başkan Ercengiz’den yazılı açıklama

Başkan Ercengiz’den yazılı açıklama
3.649 kez okundu
06 Temmuz 2019 - 18:45

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Burdur Merkez İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisin ihalesi konusunda yazılı açıklamada bulundu.

Avrupa Yatırım Bankası Kentsel Altyapı Projesi kapsamında finanse edilen Burdur Merkez Burdur Merkez İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi inşaat yapımı ihalesinde sona gelindiğini açıklayan Başkan Ercengiz, “Müjdesini verdiğim bu dev yatırım Burdur’umuza hayırlı olsun.” açıklamasında bulundu.

Konuya ilişkin yazılı açıklamada bulunan Başkan Ercengiz, “Haziran 2016 tarihinde İller Bankası Genel Müdürlüğünde, Avrupa Yatırım Bankası Temsilcileriyle ortaklaşa imzaladığımız 11 milyon 500 bin Avro karşılığı Burdur’a yapılması planlanan ileri biyolojik arıtma tesisi yatırımı , İller bankası ve Avrupa Yatırım Bankası İhale tarihi belli oldu. 3 yıllık süren çabamız, müşavir firmaların yaptığı çalışmalar, Antalya Bölge Müdürlüğü, İller Bankası Genel Müdürlüğü Dış Yatırım Daire Başkanlığı bürokratlarının gösterdiği çabalarla ve Burdur Belediyemizin Çevre Kontrol Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmaların neticesinde, İhale tarihini belirlemiş bulunuyoruz.” Dedi.

“ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE İHALESİNİ YAPACAĞIZ”

Burdur’un en büyük sorunlarından birisi olan Atıksu Arıtma Tesisinin çalışmalarını 2014- 2019 dönemi görev süresince defalarca çalıştıklarını belirten Başkan Ercengiz, arıtma, tesisi proses çalışmalarını yaparak bunun üzerinden ihtiyaç listesini belirleyip, İller Bankası ve Avrupa Yatırım Bankası işbirliği ile bu projeyi gerçekleştirmenin sözünü vermiştik. Bugün tamamen İller Bankası’nın, Avrupa Yatırım Bankası’nın ve Burdur Belediyesi’nin birlikte yürüttüğü ve sonuna geldiğimiz proje artık hayata geçiriliyor. Önümüzdeki günlerde ihalesini yapacağımız ve yapım işine başlayacağımız İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisiyle hem atık su çamurundan enerji üretecek, hem de Kuyruk suyundaki deşarj edilen su, uygun olduğu taktirde tarımsal amaçlı sulamada kullanılabilecek.” Şeklinde konuştu.

“ BU KONU, SİYASETE MALZEME EDİLECEK BİR KONU DEĞİL!”

Yazılı açıklamasından AK Parti Burdur Milletvekillerine hedef alan Başkan Ercengiz,”Bu görevi ifa ederken, bugüne kadar hiçbir zaman bu görevleri bir siyasi çıkar veya siyasi menfaate döndürmeye çalışmadık. Gördüğünüz üzere bugün basında çıkan haberlerde bu işte bugüne kadar hiçbir katkısı bulunmayan Sayın AKP Milletvekillerinin sanki bu işin takipçisi olmuş, bu işi çözmüş gibi haber yaptırmalarını da halkımızın taktirine bırakıyoruz. Eğer bu konuda gerçekten çok mahirdiyse Sayın Vekillerimiz, 2016 yılından bu yana neden müdahale edip, bu işi çözmediler? Kendi mecrasında akan, İller Bankası’nın ihale yöntemiyle, Avrupa Yatırım Bankası arasındaki uyuşmazlık neticesinde bekletildiğimiz bize ifade edilen bu yatırım çabalaramızla çözülmüştür. Bu gerekçeyle de aradan geçen süre içerisinde, biz hem işimizin iyi takipçisi olduk, hem de gerekli düzenlemeleri yaptık. Bu konu, siyasete malzeme edilecek. bir konu değildir. İçme suyunda projesinde yapılan kurnazlık burada yapılmaya çalışılıyor zaten birkaç önce müjdesini vereceğimi ilan ettiğim yatırımdan haberdar olanlar yine rol çalma derdine düşmüştür, emekleri geçtiyse de görgümüz gereği kendilerine teşekkür ederim bu dev yatırım da Burdur’umuza hayırlı olsun.” Dedi.

dilamed
KÖŞE YAZARLARI

Copyright@ Burdurweb.com | 2010 - 2019 | Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları sitemize ve AA haber ajansı kaynaklarına aittir. Haberleri kopyalamayınız.